Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Paříž, rok 2001: Svorada triumfuje. A pak přišel na Tour dlouhý český půst

Z knihy ReCycling - Tour de France 2001 (Ján Svorada) | foto: Markéta Navrátilová

10 2015
Paříž, Champs Élysées, 29. července 2001. Poslední etapa Tour de France. Po závěrečné zatáčce míří cyklisté doprava na širokou silnici k cíli. Ján Svorada jede v dresu Lampre na třetí pozici. Cíl je ještě daleko, tak 300 metrů. Přemítá: Mám už nastoupit? Co když tím rozjedu spurt někomu jinému?

Bettini z Mapei za ním ze spurterského vláčku vystupuje, jel už nadoraz. Tím vzniká díra. Když za to teď vezmu, nikdo za mnou v háku nepojede a mohu na tom vydělat, bleskne Svoradovi myslí.

Ano, může to vyjít.

A vyšlo to!

Přespurtoval dva zbylé jezdce před sebou a zvedl ruce nad hlavu. Ján Svorada vyhrál na Champs Élysées, získal svatý grál cyklistických sprinterů!

Až za ním projeli cílem dva legendární rychlíci, Němec Zabel a Australan O’Grady. Navázal na své dva triumfy na Tour, jichž dosáhl ve Futuroscope 1994 před Rusem Abdužaparovem a Němcem Ludwigem a v Corku 1998 před dalšími spurterskými velikány McEwenem a Cipollinim.

V Paříži potřetí - a naposledy - jásal v cíli etapy Tour. A vychutnával si to. „Ta euforie se těžko popisuje. Celou Tour jsem se tehdy hodně trápil. Byl jsem nachlazený, protože v prvních deseti dnech nám pořád pršelo a přejet Francouzské středohoří bylo pro mě dost náročné. A pak jsem i přesto vyhrál pro sprintery tak ikonickou etapu.“

Rozhodně by jej tehdy nenapadlo, že potrvá zdánlivě nekonečných čtrnáct let, než další český cyklista oslaví vítězství v etapě Tour.

„Já byl rád, že jsem vyhrál, a nepřemýšlel jsem, co bude dál,“ povídá dnes, ve 46 letech rodák ze slovenského Trenčína, který přijal české občanství a s rodinou nyní žije v Ostopovicích u Brna.

Generace českých jezdců se poté na scéně střídaly, Jan Hruška vyhrál na Giru, Tomáš Konečný na Vueltě, později Roman Kreuziger na Giru a předloni také Zdeněk Štybar i Leopold König na Vueltě. Ale na Tour stále nikdo. Loňská třetí místa Königa a Bárty byla maximem.

Z předních cyklistických zemí pouze Kanada čekala před tímto ročníkem Tour na etapový triumf na tomto závodě déle než Česko, v jejím případě šlo dokonce o 17 let.

Jenže Češi už nečekají. Zdeněk Štybar to ve čtvrtek v Le Havru zařídil. „Je krásné, když jsou Čech a Slovák na prvním a druhém místě,“ říká od obrazovky Svorada.

Ján Svorada (vpravo) na tiskové konferenci

Ján Svorada dnes

„Etixxu se tak vyplatila práce v koncovce,“ hodnotí vzápětí dojezd. „Bohužel, Tony Martin jim ve žlutém upadl a mohl si za to asi sám, protože mu nevyšel přechod zleva doprava a lízl si o kolo soupeře. A vzápětí přišel útok Zdeňka.“

Svorada předtím na cílovém městském stoupání věřil spíše Slováku Saganovi, byl to dojezd i podle jeho gusta. „Ale Zdeněk využil momentu překvapení, vypracoval si malý náskok. Za ním už nikdo ze sprinterů neměl k ruce parťáka a nedokázali ho dostihnout.“

Stejně jako kdysi Svorada zaskočil Štybar protivníky. „I když to jeho překvapení bylo delší než mé, atakoval asi 600 metrů před cílem.“

Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France.

Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France.

Za pět týdnů se mohou cesty dvou jediných českých vítězů z Tour de France opět propojit. V srpnu totiž bude Svorada na Moravě ředitelem etapového závodu Czech Cycling Tour, který letos povýšil do kategorie European Tour 2.1..Účast na něm už potvrdil i worldtourový tým Etixx-Quick Step. Jistý by měl být start Petra Vakoče, bronzového cyklisty z Evropských her. A také o tom Štybarově se jedná!

„Teď by se mohl Zdeněk na Tour trochu pošetřit, aby pak zvládl u nás startovat,“ vtipkuje Ján Svorada.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze