Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Můj švára má prima šváru: český král Koukal doma uvítal squashového Lendla

PARŤÁCI. Čech Jan Koukal (vlevo) a jeho švagr, druhý hráč squashového žebříčku, Francouz Gregory Gaultier. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

22 2014
Jeden je legendou českého squashe, druhý byl ještě před pár týdny světovou jedničkou. Vždycky byli kamarádi, ale nedávno se z nich stali sousedé a také švagři: Jan Koukal a Francouz Gregory Gaultier.

Na kurtu ho nikdy neporazil, ale pokud jde o vtípky, tady Koukal jasně vítězí. Momentálně druhý hráč světa Gaultier si v létě vzal Koukalovu sestru Veroniku, s níž má syna Nolana (2,5). „Grega porazit nemůžu, to by pak měla ségra doma peklo,“ pošťuchuje Koukal.

Jak na turnajích lidé reagují na fakt, že vy dva jste rodina?
Koukal: Bývá to vtipné. Bavím se s lidmi a najednou slyším, jak někdo Grega pomlouvá. Takže zasáhnu: Hej, to je můj švára! V zárodku to utnu. Ale spíš jsou situace, kdy se můžu chlubit, že jsme rodina.
Gaultier: Každý mě nemůže mít rád, to je jasné.
Koukal: Já tě bráním, neboj!

Gregory Gaultier

- Polovinu letošního roku vládl světovému žebříčku squashistů, momentálně je hráčem č. 2.
- V červnu si vzal Veroniku, sestru české squashové legendy Jana Koukala, která rovněž patří mezi ženami do české špičky. Mají spolu syna Nolana (2,5 roku).
- Sedmkrát vyhrál mistrovství Evropy, ale na světový titul nikdy nedosáhl, přestože byl čtyřikrát ve finále.
- Dvakrát ovládl British Open (2007 a 2014), což je ve squashi obdoba tenisového Wimbledonu. Den před Vánocemi mu bude 32 let.

A jak berou světoví squashisté českého krále Jana Koukala?
Gaultier:
Jako fajn chlapíka z Česka, vtipálka. Když jsem přišel do Česka, nikoho jsem neznal. Hodně mi tady pomohl.
Koukal: Hlavně jsem ti dal ségru za ženu, víc jsem pro tebe udělat nemohl.

Kdy jste se potkali poprvé?
Koukal:
Na turnaji v Miláně, když nám bylo patnáct. Vůbec neuměl anglicky, vždycky po výhře v turnaji řekl: Thank you very much, see you next year. (imituje francouzský přízvuk)
Gaultier: Pamatuju si, že jsi byl ve své kategorii nejlepší.
Koukal: Hm, dokud jsem nehrál v jedné kategorii s tebou...

Gregu, četl jsem o vás, že jste squashový Federer. Opravdu?
Gaultier:
To ne, Federer je úspěšnější. Já byl světová jednička sedm měsíců, to se nedá srovnávat.
Koukal: Federer je talent od přírody. Greg to má víc vydřené. Spíš bych řekl, že je squashový Ivan Lendl. Velký profesionál s obrovskou pílí. Co se týče přístupu, v tom je Greg nejlepší na světě.

Jan Koukal

- V Česku nemá konkurenci -  ačkoli je mu teprve 31 let, získal už patnáct titulů mistra republiky. Ve světovém žebříku mu patří 80. pozice, vyhrál 31 turnajů světové asociace PSA.
- O životní úspěch ho v roce 2005 připravil právě jeho nynější švagr Gaultier, který ho porazil ve finále mistrovství Evropy. Tenkrát se hrálo v Praze na Strahově.

Teď oba žijete v Praze, kde spolu občas trénujete. Gregu, může příprava s vámi Honzovi pomoct?
Gaultier: Pro něj je to určitě výhoda, nechci, aby to znělo namyšleně, ale moc lepších hráčů na světě nenajde. Kdybych byl v jeho pozici, byl bych šťastný. Parťáci v tréninku dělají velký rozdíl. Když jsou dobří, vytáhnou vás. Já byl od 13 let ve sportovním institutu s profesionálním servisem, měl jsem šanci zlepšovat se rychleji než Honza.
Koukal: To já byl snad první squashový junior v Česku. Když jsem začínal, nebyl tady nikdo jiný.
Gaultier: I proto se naše pozice nedají porovnávat. Já měl kolem sebe elitní hráče i trenéry. Myslím, že Honza měl jet do zahraničí.
Koukal: Byl jsem v Anglii, ale nelíbilo se mi tam, i proto mě squash v tu dobu nebavil. Teď je tady Greg, s ním se můžu zlepšovat. Ideální.

Máte ještě po 16 letech na turnajích motivaci?
Gaultier: (Bere si slovo) Na motivaci záleží. Někdy je Honza výborný, jindy ale potřebuje postrčit.

Proto jste Grega ještě neporazil?
Koukal:
Jednou jo, ale při tréninku, byl mrtvý, mohl hrát jen po lajnách a já měl dva dopady míčku. Taky jsem ho porazil v tenise. Ale upřímně: Když je čerstvý, nemám šanci.

V Česku Jan Koukal vládne, kde je jeho maximum ve světě? Na žebříčku mu patří 80. místo.
Gaultier: Kolem dvacítky, ale musel by být víc organizovaný.
Koukal: Žebříček není posledních pět let můj hlavní cíl, neuzpůsobuju mu program. Hraju víc menších turnajů, kdybych šel jen po bodech, objedu jich méně a větších.
Squash si takhle víc užívám. I proto mám víc turnajových vítězství než Greg (31:26), i když samozřejmě na menších akcích.

Honzo, vy máte hodně rád různé sázky. Hecujete se s Gregem často?
Koukal:
Je zbytečné se s ním hecovat, pořád vyhrává. Ale nominoval jsem ho na Ice Bucket Challenge – při prvním pokusu ho ségra místo natočení jen vyfotila, takže se poléval dvakrát. To jsem mu dal sežrat.

Gregu, žil jste na jihu Francie. Jak těžké pro vás bylo rozhodnutí, že se přestěhujete do Prahy?
Gaultier: Ve Francii je to pro mě lehčí, ale tady mám vše, co potřebuju. Nebylo to pro mě bolestivé rozhodnutí. Je tady levněji, v Praze je pro lidi lehčí mít kvalitní život.

Očima Veroniky Gaultier (sestry Jana Koukala)

„Greg je ve sportu i v životě puntičkář, má rád věci uspořádané, i proto je tak úspěšný. I já hrála squash, takže se známe dlouho, ale Jenda v tom sehrál velkou roli. Mám teď ale dvojnásobné stresy, když hrají turnaje. Občas Gregovi řeknu své připomínky k jeho hře, ale není mu moc co vyčítat, u něj je to spíš o hlavě. I když umí být soustředěný, někdy se nechá zbytečně rozhodit výroky rozhodčích. Na kurtu je dost temperamentní. Jelikož jsou s Jendou léta kamarádi, nemusela  jsem mít obavy, že by ho rodina nevzala. Oba jsou takhle spokojení. Kdyby hráli proti sobě a bylo to vyrovnané, nefandila bych nikomu. Teď bych ale mohla fandit  bráchovi, protože vím, že stejně nevyhraje.“

Když tady máte rodinu, lákalo by vás časem i české občanství?
Gaultier:
Moje země je Francie, tohle není téma. Žijeme v Evropě, pas toho moc nemění.
Koukal: Jen ať si ho nedělá. Chybí mi pět titulů, abych jich měl dvacet. Tenhle plán by mi Greg s českým pasem překazil.

Jak vlastně vypadá vaše soužití?
Koukal:
Jsme sousedi, Greg bydlí s rodinou o patro výš, takže je to tak, jak by to mělo podle žebříčku být. V bytě pode mnou bydlí moji rodiče, takže jsem taková spojka.
Gaultier: Často se navštěvujeme, dohromady třeba s Honzou hlídáme mého syna. On je dobrý strejda.

Mluvíte jen anglicky. Co čeština?
Gaultier:
Čeština by se mi hodila, ale jsem často na cestách, potřeboval bych chodit na hodiny. Veronika umí francouzsky i anglicky, takže to bez češtiny zvládnu.
Koukal: Teď se můžeš učit s Nolanem. Nedávno mě Greg překvapil, lepší se, naučil se od syna nové české slovo: pupík.

Jak velkou zásluhu máte na tom, že se vaše sestra dala s Gregem dohromady? Umíte si představit lepšího švagra?
Koukal:
Co se týče squashe, tak jedině Egypťana Elshorbagyho, což je teď světová jednička, ale to by asi ségra nebyla nadšená. Takhle je to super. I pro Grega je to lehčí – vím, co musí squashi obětovat. I proto spolu tak dobře vycházíme.
Gaultier: To je pravda. A že můžeme často mluvit o squashi, to je velký bonus. Mám dobrého švagra.
Koukal: Můj švára má prima šváru.

Už jste si zvykli, že jste rodina?
Koukal:
Naprosto, ale mám tradice, které Greg nedodržuje. Každý rok na Vánoce se třeba setkávám s kamarády, dáme si rybí polévku, něco popijeme, ale jemu to nezapadá do tréninkového programu. Těším se, až skončí.
Gaultier: (Podívá se do telefonu) V jaký den vyrážíte? Na Štědrý den? To je uprostřed týdne, musím trénovat. Můžeme jít v sobotu. Alkohol piju tak pětkrát ročně.
Koukal: Ale když za to vezmeš, je to peklo. Vaše svatba, to byl nejtěžší víkend mého života.

Autor:


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze