Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doma je Kopecký fenoménem. Jenže to mu nestačí, chce výš

28 2017
Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký dál a dál vylepšuje svoje úžasné rekordy. Už pošesté ovládl Barum Czech Rally Zlín, nejtěžší a nejdůležitější soutěž v tuzemsku. K tomu na českých tratích oslavil 17. vítězství v řadě! „Zúročujeme zkušenosti, které jsme získali doma i ve světě,“ podotkl Kopecký.

Jeho bilance je o to výjimečnější, že na ni dosáhl ve sportu, kde stejně jako výkony účastníků rozhoduje technika a kde jedna chyba může znamenat mnohamilionovou škodu.

Neuvěřitelná série začala v létě 2014 na Rally Bohemia ještě se starším modelem Škoda Fabia S2000. Na jaře následujícího roku už usedl do novější verze R5. S ní doma ještě neprohrál.

„V Česku není nikdo, kdo by ho mohl porazit. Má za sebou fabrické zázemí a je to světový jezdec,“ uvedl Roman Kresta, jeden z jeho předchůdců v českém továrním týmu.

Vynikající zázemí nestačí. Kopeckému ovšem dalo jistotu, jezdecky díky tomu vyzrál. To ostatně potvrzuje při svých startech v mistrovství světa, kde patří v kategorii WRC2 k nejrychlejším. Na nedávné Německé rally dokonce vyhrál úvodní test, na němž porazil kompletní špičku v silnějších vozech WRC.

„Honza má věci urovnané v hlavě. Díky tomu dokáže odhadnout, kde přidat a kde slevit, aby nešel do zbytečného rizika,“ pozoruje jeho navigátor Pavel Dresler.

Kopeckého žene i radost ze samotné jízdy v rychlém autě. Stále se jí nenabažil, stále touží vyhrávat. „Dělám to pro zábavu, ale i pro výsledek. To mě motivuje,“ upozornil.

Fotogalerie

Samozřejmě, že je nutné zmínit i auto. Fabia R5, již pomáhal vyvíjet, je bez debaty nejlepší závodní vůz, který kdy v Mladé Boleslavi vyvinuli. Ve své kategorii vládne. Kopecký si ho navíc dokáže perfektně nastavit.

„Auto nám dělá radost, nicméně rallysport je hlavně o člověku,“ upozornil šéf Škody Motorsport Michal Hrabánek. „Mnoho lidí bere Honzova vítězství jako povinnost, ale pořád se bavíme o sportu. Bez zodpovědné přípravy by to nešlo.“

Před rokem Kopecký ve Zlíně vybojoval historické páté vítězství v dechberoucím souboji s Rusem Lukjaňukem. Ten si zopakoval i letos. Ruský pilot, který se ještě zcela nezotavil z vážné květnové havárie, se držel, ovšem ne tak těsně jako loni.

„Jednodušší než loni to nebylo. Od začátku se závodilo ve velkém tempu,“ připomněl Kopecký.

Co bude za rok? Zkusí svou sérii prodloužit? Nebo se naopak posune do vysněného mistrovství světa? „Vítězství na Barumce je hezké, ale zajímají mě jinačí věci. Chtěl bych závodit venku,“ plánuje šampion, který jako první jezdec v historii vyhrál zlínskou soutěž potřetí v řadě.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze