Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kopecký: Za rok se pokusím získat putovní pohár z barumky natrvalo

Jan Kopecký (vpravo) a navigátor Pavel Dresler si užívají vítězství v Barum rallye. | foto: Salač JanMF DNES

30 2015
Sotva přijel do poslední časové kontroly před cílovou rampou a ­vysedl z auta, uslyšel ze všech stran mohutný aplaus. Není se co divit. Jan Kopecký je novým rekordmanem Barum Czech Rally Zlín. Jako první závodník v pětačtyřicetileté historii ji vyhrál čtyřikrát.

„Máme za sebou úžasný víkend,“ rozplýval se v cíli Kopecký, kterého ve Škodě Fabii R5 naviguje Pavel Dresler.

Jak byste zhodnotil letošní Barumku?
Posledních čtrnáct dní, které jsme zažili, tedy Barumka a předtím mistrovství světa v Německu, bylo náročných po fyzické i psychické stránce. Ale oba víkendy vyšly skvěle.

Před týdnem jste v Německu suverénně vyhrál klasifikaci kategorie WRC2, nyní jste dominoval ve Zlíně. Kde to bylo těžší?
Musím říct, že tady, protože v Německu nám ze začátku odpadli soupeři a pak jsme jeli své tempo. V pohodě to stačilo, abychom všem ujeli. Jenže Barumka je mnohem uskákanější než Německo a toto auto má trochu podvozek jako „enko“, takže není úplně jednoduché ho řídit. Ale proti závodu v Českém Krumlově, kde je to podobné jako tady ve Zlíně, jsme při nastavení udělali pokrok.

Na Barumce od vás všichni čekali vítězství. Byl jste kvůli tomu pod větším tlakem?
Německá rallye zase patří do mistrovství světa, kde ze sebe člověk chce vydat maximum. Takže tlak byl stejný jako na Barumce.

O triumfu jste rozhodl v sobotu, kdy jste vyhrál všech devět testů. Byl to záměr?
Chtěli jsme si vypracovat půlminutový náskok, abychom v neděli mohli jet obezřetněji. Na druhou stranu jsem si to v sobotu víc užil. Když jedete s takovým náskokem a­vědomím, že by bylo hloupé udělat chybu, tak už to pocitově není tak hezké.

V prvním nedělním testu jste udělal „hodiny“. Byl to důsledek slabší koncentrace?
To byl důsledek štěrku na cestě. (úsměv)

Vyhrál jste počtvrté a stal jste se rekordmanem Barum Rally. Jaké to je?
Osobně mám už pátou výhru (Kopecký byl nejrychlejší už v roce 2004, ale tehdy jel mimo oficiální klasifikaci). Pohár doma pořád mít nebudeme. Potřebujeme ještě jednu výhru.

Vrátíte se pro ni za rok?
Mluvil jsem s oběma pány Regnery (pořadatelé Barum Rally) a ti mi říkali, že by potřebovali, aby pohár někdo vyhrál, že štítky se jmény vítězů už nemají kam lepit. Takže pokud nás sem Škodovka příští rok nasadí, pokusíme se o to.

Jaká bude oslava?
Je tady spousta fanoušků z mé rodné vesnice i spousta dalších lidí. Přijde i můj bývalý spolujezdec Petr Starý, kterému se nedávno narodilo dítě. Těším se, až se uvidíme a pokecáme. Tohle vítězství by se oslavit mělo.

Kromě rekordního triumfu slavíte i domácí titul. Jak těžké bylo vybojovat ho s novým autem?
Stačilo pět výher.

Jak vzpomínáte na první titul?
Bylo to v roce 2004 s Fabií WRC. Tenkrát to nebylo úplně jednoduché. Venca Pech bojoval do poslední chvíle, jako letos na Barumce.Najdete na iDNES.czmobilní verze