Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hra o smlouvy. Pro Hirta se z Gira otevírá cesta do prvodivizního týmu

Jan Hirt (v popředí vpravo) | foto: CCC Sparndi Team

26 2017
Ortisei (Od našeho zpravodaje) - Možná nejeden z předních sportovních ředitelů a manažerů cyklistických stájí si během Gira napsal poznámku typu: „Hirt, zjistit možnosti.“ Nejen svým zářivě oranžovým dresem, ale především výkonem v horských etapách Gira si český vrchař říkal o jejich pozornost.

Ta otázka zákonitě musela přijít a přišla už po etapě na Stelvio: Jane Hirte, řekl jste si výborným výkonem v královské etapě Gira o smlouvu v prvodivizním týmu?

Opřen o automobil své druhodivizní polské stáje CCC se tehdy pousmál: „Věřím, že jsem si o takovou smlouvu řekl už dřív. Ale tady jsem tomu ještě napomohl. Když jsem na Stelviu nechal za sebou i jezdce, jako jsou Kruijswijk nebo Amador, snad patřiční lidé viděli, že mohu jezdit s nejlepšími vrchaři na světě.“

Ve středu to při jeho pouti dolomitskými průsmyky viděli znovu.

Hirt = žádané zboží na cyklistickém trhu. To nyní skutečně platí.

V období nového boomu české cyklistiky, odstartovaném před deseti lety Romanem Kreuzigerem, patří 26letý rodák z Třebíče k další, nastupující vlně jezdců, ke generaci Petra Vakoče či Ondřeje Cinka. Přesto, že každý z tohoto tria dosud mířil mezi elitu po odlišné cestě.

TĚŽKÁ PRÁCE. Jan Hirt opřený o hrazení za cílem 15. etapy Gira.
Jan Hirt za cílem 14. etapy Gira
Jan Hirt během Gira

Jistě, Hirt na sebe upoutal pozornost loni triumfem na závodě Kolem Rakouska nebo letos třetí příčkou Kolem Chorvatska, kde zdárně sekundoval také Vincenzu Nibalimu. Ale přece jen předvést se na těchto podnicích evropské série je něco úplně jiného než zviditelnit se poté i ve dvou nejtěžších etapách ostře sledovaného podniku Grand Tour.

Svým 16. místem v celkové klasifikaci Gira navíc naznačuje, že podobně jako Leopold König by mohl být vhodným typem právě pro tyto třítýdenní závody.

„Dokazuje tu, že může být excelentním vrchařem speciálně v takhle dlouhých závodech,“ poukazuje i René Andrle, který jej v letech 2013 a 2014 vedl na třetidivizní farmě stáje Quick-Step.

V CCC by ho chtěli, ale...

S Leopoldem Königem má Hirt společné také to, že smlouvu v prvodivizním (worldtourovém) týmu nezískal jako zcela mladý jezdec, ale nejprve prokázal své schopnosti coby lídr druhodivizní stáje.

Čeští cyklisté a jejich budoucnost

Roman Kreuziger (31)
V australské Orice má kontrakt do konce roku 2018. Letos se má představit na Tour, společně s lídry týmu Chavesem a S. Yatesem.

Zdeněk Štybar (31)
Končí mu smlouva v Quick-Stepu a rozmýšlí se, zda jej po sedmi letech opustí. Druhý muž z monumentu Paříž–Roubaix by v jiných týmech mohl být jediným lídrem na prestižní klasiky, což v belgické stáji patrně nebude (jsou zde Gilbert, Gaviria, Terpstra).

Petr Vakoč (24)
Také jemu dobíhá smlouva v Quick-Stepu, dosud zde byl velmi spokojen, mohl by prodloužit. Podobně jako Štybar by se měl v této sezoně představit na Tour nebo na Vueltě.

Leopold König (29)
I pro příští sezonu má podepsáno v německé Boře, letos však kvůli zranění kolena zatím nezávodí, musel vypustit Giro. Už opět trénuje. Stihne Tour, nebo až Vueltu?

Jan Bárta (32)
Končí mu tříletý kontrakt v Boře, kde v posledních letech nepatřil mezi oblíbence vedení. Nyní startuje na Giru, ale kde bude za rok? O možném prodloužení smlouvy zatím nejednal.

Ondřej Cink (26)
Po zimním přesunu z horských kol na silnici dostal roční kontrakt ve stáji Bahrain Merida a kvalitními jarními výkony si řekl o jeho prodloužení. Tým jej letos zařadil i do širšího výběru pro Tour.

Jan Hirt (26)
Tři roky hájil barvy druhodivizní polské stáje CCC, kde má smlouvu do konce této sezony. Zdařilým debutem na Giru se přihlásil o atraktivní nabídku z některého prvodivizního týmu.

Michal Schlegel (21)
S CCC má podepsáno i na další sezonu, kdy by jeho role v týmu měla být ještě výraznější než letos. Třeba znovu právě na italské Grand Tour.

František Sisr (24)
Třetí Čech v oranžovém polském týmu, letos na něj místo v sestavě na Giro nevybylo. Smlouvu má stejně jako Schlegel do konce roku 2018.

V polské ekipě CCC Sprandi Polkowice by si jej pochopitelně rádi ponechali i nadále. Nejpozději pro rok 2020 se chtějí ucházet o prvodivizní licenci. Jenže do té doby mohou v CCC vždy jen doufat, že na některý podnik Grand Tour obdrží divokou kartu. Předloni ji dostali na Giro, loni nikam, letos opět na Giro. Nemohou dát Hirtovi žádnou záruku, že se protlačí na nejprestižnější závody i příští rok.

„Rádi bychom s Janem podepsali další kontrakt, ale nebude to jednoduché,“ uznává Piotr Wadecki, bývalý polský profesionál a nyní šéf stáje CCC.

Vzápětí jako by přiznal, že je vlastně už smířen s Hirtovým odchodem výš:

„Vím, že se o něj zajímají worldtourové týmy,“ říká Wadecki. „Když s nimi skutečně podepíše, budeme na to aspoň pyšní. Protože pokud někdo od nás odejde do první divize, je to zároveň důkaz, že děláme naši práci v CCC dobře.“

Při Hirtově volbě sehrají pochopitelně roli i výše nabízeného platu a pozice, pro kterou by ho v případném novém týmu chtěli angažovat. Není typem, jenž by chtěl být v první divizi pouze domestikem.

„Nemám problém s tím, občas pomáhat ostatním, přesto doufám, že i v některých prvodivizních týmech bych mohl hned jezdit závody na sebe,“ říká.

Při pohledu na soupisky to není nereálná představa.

Bude mít smlouvu v červenci?

Aby obsáhly každoročně tři podniky Grand Tour, potřebují mít elitní týmy dva či tři lídry pro celkovou klasifikaci. Další vrchař k Nibalimu by se hodil ve stáji Bahrain Merida, stejně tak i v Kaťuše k Rusovi Zakarinovi, zatímco v týmu Emirates nejsou příliš spokojeni s exmistrem světa Costou. Prostor pro jednání je též v dalších stájích, například ve spíše sprinterských týmech Dimension Data, nebo Lotto Soudal. A mohli bychom pokračovat.

V každém případě se Hirt bude muset zároveň ještě mnohé naučit, aby se stal spolehlivým jezdcem na pořadí v Grand Tour.

„Časovku a sjezdy zatím nemá nic moc a je taky špatný na bočním větru,“ připomíná René Andrle. Časovku dokonce letos vůbec netrénoval a na Giru v ní potom na 39 kilometrech nabral ztrátu šesti minut na vítězného Dumoulina.

„I poziční boj v pelotonu musím zlepšit. Ale to vše se v lepším týmu dá naučit snáz,“ doufá Hirt. Lepší tým znamená vyšší rozpočet a s tím spojené kvalitnější zázemí například právě na časovkářský trénink.

Nejbližší měsíce budou tedy klíčové nejen pro jeho budoucnost, ale rovněž pro kariéru dalších českých profesionálů, jimž končí smlouvy, včetně Zdeňka Štybara.

Musí porovnávat a zvažovat nabídky, vybírat, rozhodovat se.

Správná volba je výhrou v loterii.

V profipelotonu přitom platí zásada, že už v průběhu Tour mají přední stáje ty nejdůležitější kontrakty na další sezonu uzavřeny.

Jestliže bude v červenci znát svoji prvodivizní budoucnost také Jan Hirt, bude to důkazem, že je skutečně jezdcem, o nějž je po italském Giru velký zájem.

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze