Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdysi Universe odepsal. Teď ho Faltejsek sám pojede ve Velké

NEČEKANÝ VÍTĚZ. Jan Faltejsek v sedle klisny Orphee Des Blins suverénně ovládl Velkou pardubickou. | foto: Vondrouš RomanČTK

7 2015
Po vítězném hattricku s fenomenální klisnou Orphee des Blins osedlá úspěšný žokej Jan Faltejsek v letošní Velké pardubické valacha Universe of Gracie. Nejslavnější dostih pojede už podesáté. A ačkoliv má za sebou i nespočet srovnatelně těžkých klání, při vrcholu pardubického mítinku pociťuje nervozitu.

„Je jasné, že vždycky na člověka dolehne atmosféra a důležitost okamžiku. Není to nic, z čeho by si měl sednout na zadek. Je to v podstatě ‚jen‘ další dostih, ale to dění kolem je krásné a těší mě, že u toho mohu být,“ říká dvaatřicetiletý žokej.

Pomůže vám ke klidu, že se v průběhu odpoledne svezete i v ostatních rámcových dostizích?
Určitě je to jiné, než kdybych celý den seděl na lavičce, nebyl zaneprázdněn a měl před sebou jenom jeden hlavní dostih. Byla by to nevýhoda. Když je co dělat, tak je to poté „šupec“ a nelze přemýšlet pouze o tom jednom dostihu.

Universovi je už deset a bude patřit mezi nejstarší koně. Je to zkušený mazák v nejlepších letech?
Úplně přesně. Před několika lety jsem prohlásil, že nikdy nebude koněm do Velké. Ale dozrál, dospěl a změnil se. Ví o čem jsou Pardubice, zná je. Vyhovuje mu to tam, a není proto pro něho nutné, aby jezdil někam jinam, kde by to možná mohlo být nad jeho síly.

Triumfoval jste s ním v první kvalifikaci, pak přidal i třetí místo v závěrečné. Už máte od trenéra Kouska stanovenou taktiku?
Ještě ne, ale předpokládám, že se nic moc měnit nebude. Ale on si kůň stejně dělá, co chce. Já mu jen ukazuji cestu, kudy má jet. To je vše, jinak si běží podle svého. Vy jen sedíte nahoře a vnímáte, co říká. Podle toho se poté řídíte.

Kdo bude podle vás v okruhu letošních favoritů?
Koně od pana Váni budou na vrchol jako vždy velice dobře nachystaní. Rabbit Well, Zarif i Hipo Jape jsou dobří koně. Přijede i jeden francouzský kůň. Je zajímavý, ale nezná pardubické závodiště, což mu neubírá na kvalitě. Pak to bude otevřené. Al Jaz sice letos neukazoval nic moc výsledky, ale to loni také ne a pak ve Velké Orphee prohnal. Může překvapit i Modena, která je podzimním koněm.

Sledujete ještě, jak se daří Orphee po konci kariéry?
Rozhodně. Vím, že se má dobře a na farmě si užívá koňského důchodu. Pan majitel ji občas jezdí a v pátek jí ve Zhoři odhalovali pomník. Měl jsem tam být, ale kvůli jiným povinnostem jsem musel účast odříci. Nicméně od Velké už jsem na ní neseděl, nestíhal jsem to.

Ve Velké se neobjeví Josef Váňa starší, který v posledních týdnech start zvažoval. Čekal jste, že bude nakonec v roli trenéra a diváka?
Je to jeho volba. Když jsme jeli do Merana, tušili jsme, že nepojede. Není v takové kondici, a navíc má spoustu jiných zájmů. Má v tréninku skoro sedmdesát koní, což je strašný zápřah. Stíhat k tomu sport, aby byl fit, je náročné. U nás mladších, kteří jezdíme denně, je fyzička lepší. On pro to musí udělat více a neměl na to letos ani tolik času.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze