Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rio? Pátý titul v časovce? Důležitější je pro mě Tour, říká Bárta

Jan Bárta na v dresu republikového šampiona v časovce během závodu Tři dny de Panne. | foto: Bora-Argon18.com

22 2016
Dres pro českého mistra v časovce přetáhl přes hlavu už čtyřikrát. „Nejhorší pro mě je, jak se namotivovat,“ přiznává Jan Bárta. Ačkoli cyklista stáje Bora Argon už má v hlavě blížící se Tour de France, domácí šampionát na jihu Moravy, který ve čtvrtek startuje jízdami proti chronometru, si nenechá ujít.

Na rozpálených jihomoravských (a také slovenských) silnicích půjde o hodně. O nominaci na srpnovou olympiádu do Ria. O říjnové mistrovství světa v Kataru. O republikové tituly.

Tahle vidina nebyla pro Bártu největší lákadlo.

„Když člověk už tolikrát vyhrál, tolik ho to netáhne a dívá se na vyšší cíle,“ říká 31letý závodník druhodivizního německého týmu Bora Argon, jenž vyhlíží svůj třetí start na slavné Tour de France. Poslední test formy na něj čeká na společném mistrovství Česka a Slovenska. „Pojedu ale prakticky doma,“ těší se Bárta.

Čtvrteční časovka startuje v Hodoníně, který má od domova zhruba dvacet kilometrů. Hlavní nedělní závod zavede peloton, v němž budou šlapat mistr světa Peter Sagan, Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar, Leopold König a Petr Vakoč hned devětkrát do jeho vesnice - do Sobůlek u Kyjova.

Fotbalisté či hokejisté považují znalost domácího prostředí za výhodu, jak to mají cyklisté?
Myslím, že výhoda to je. Druhou věcí je, že v neděli na to budu sám. Etixx-Quick-step bude mít tým, Tinkoff de facto taky. To zase hraje pro ně.

Fotogalerie

Předtím vás čeká časovka, ve které můžete získat pátý titul a říct si o nominaci na olympiádu do Ria a na světový šampionát. Láká vás to?
Těžko říct, nad tím takhle nepřemýšlím. Samozřejmě že výsledek bude mít vliv na olympiádu a na mistrovství světa. Už jsem na olympiádě i na světě byl a pro mě jsou v tuhle chvíli důležitější velké závody. Teď pojedu na Tour, což beru jako můj hlavní cíl. Nejvíc se na domácí šampionát těším, že je to doma a u trati budu mít domácí fanoušky.

Takže kdyby se jelo jinde, bral byste mistrovství Česka a Slovenska jako trénink?
Poslední dny jsem nad tím přemýšlel. Dokonce mě napadlo, jestli bych na příštím republikovém šampionátu vůbec startoval. Když má člověk několik titulů, je to o hledání motivace. Navíc v neděli jsem ještě byl ve Slovinsku, ve čtvrtek se jede časovka, neděle závod a ve středu brzo ráno letím na Tour, program je nabitý. Kdybych to měl takhle i příští rok, kdo ví, jestli bych startoval. Možná bych nad tím mávl rukou a nechal to někomu jinému.

Právě v etapovém závodě Kolem Slovinska jste v solidní konkurenci dojel v celkovém pořadí třetí. Asi velká vzpruha před Tour, že?
Myslím, že to ukázalo, že jsem připravený. Formu jsem směřoval k červenci a ta jde teď nahoru. Třetí místo vzniklo ze dvou etap, ta jedna byla dojezd na kopci a pak těžká časovka, jejíž druhá polovina byla do kopce. Právě ta mě poslala hodně dopředu.

Právě v časovkách jste se v úvodu sezony trápil, mluvilo se o technických problémech. Teď už se na kole cítíte lépe?
Spíš ze začátku sezony jsem byl hodně nachlazený, nemohl jsem se do toho celkově dostat, a to byl největší problém jara. A technické problémy? Měli jsme testování materiálu a když to řeknu na rovinu, nedopadl úplně nejlíp. Ale je od sponzora, takže ho prostě vozíme.

Jakou úlohu budete mít na Tour?
Myslím, že mě tým použije na úniky, abych byl vidět vepředu. Zkusím z toho dojet do cíle a získat nějaké umístění v etapě. Také bych měl pomáhat jiným závodníkům.

Asi by bylo příjemné jezdit po Francii v dresu českého mistra.
Jasně, časovku na republice bych chtěl vyhrát a silniční závod... Nad tím moc nepřemýšlím, mistrem na silnici jsem už byl taky, beru to jinak. Ale je pravda, že když máte na sobě jiný dres, lidé si vás v pelotonu víc všímají a poznají, že jste národní mistr. A pochopí, že asi něco v nohách máte (usměje se).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze