Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jamajská sprinterská megahvězda Bolt láme lidské možnosti. Dokdy?

Usain Bolt se svým světovým rekordem - 9,58 s | foto: AP

18 2009
Berlín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Buď Usain Bolt není člověk, nebo jeho berlínský rekord nemůže existovat. K takovému závěru dospějeme, vezmeme-li za závazný výzkum Biomedicínského sportovního institutu v Paříži z roku 2007. "Spočítali jsme, že lidstvo dosáhlo už 99 procent svých schopností," řekl tehdy jeho šéf Jean-François Toussant.

Podle jejich předloňských výzkumů je hranicí lidského těla na stovce čas 9,726. Bolt ji běžel v neděli za 9,58.

Co je tedy špatně? Snaha vědců o tyto prognózy. "Tuto hranici určit nelze. Vše se neustále vyvíjí. I lidské tělo," namítá Joachim Mester z Institutu pro sportovní informatoriku v Kölnu.

Souhlasí i sportovní lékař a ortoped Josef Maurer: "Nikdo vám neřekne, kde leží lidské hranice." Boltův výkon nicméně vyvolal řadu mnohem "prostších" otázek. MF DNES vybrala jedenáct z nich.

1. Kde má hranice na stovce?
"Až se mi povede perfektní závod, budu rychlejší. Mohu běžet 9,50," tvrdí. Trápil ho start, ale ten se mu v Berlíně povedl. Techniku má výbornou. Snad jen před cílem trochu přibrzdil, což naznačuje mezičas 1,66 na posledních 20 metrů.

Český kouč Luděk Svoboda přesto podotýká: "Vypadalo to, že pustil ruce níž, ale délka kroku a frekvence byla i ke konci takřka stejná." Další setiny k dobru mohou Boltovi přihrát počasí a technika. Ve finále mu vál do zad vítr o síle 0,9 m/s, povoleno je o metr víc. A měkčí dráha v Berlíně údajně sprinterům neměla vyhovovat...

2. Čím je Bolt tak výjimečný?
"Je unikátní. Jen nevím, nakolik jde o vrozenou záležitost, nebo o důsledek cíleného tréninkového procesu," říká lékař Maurer. "Bolt je při běhu naprosto uvolněný. Jeho páky působí daleko přirozeněji než u nabušených amerických sprinterů." Obrovskou zbraní je zároveň psychika. "Dělal blbosti, grimasy.
Souhra s psychickým uvolněním u něj hraje velkou roli. I proto je jeho běh nádherný. Jako by letěl."

3. Vydrží Boltovo tělo?
Maurer obdivuje jeho elasticitu. Jamajčan je ve 22 letech neopotřebovaný, dosud nečelil vážnému zranění. Letošní pořezaná noha z autonehody byla malicherností. Dokdy to však bude platit, nikdo neodhadne. "Poběží tak rychle, až se něco utrhne," varuje Tomáš Dvořák. Už teď zvládl za dva roky zlepšit rekord na stovce o úchvatných 16 setin.

4. Zlepší se i na 200 metrů?
Na další rekord má. "Show pokračuje," říká. Ale pozor, při svém pekingském rekordu 19,30 běžel na rozdíl od stovky naplno. Navíc varuje: "Letos jsem se na dvoustovku tolik nezaměřoval, neočekávejte ode mě tolik." Svoboda věří: "O desetinu rekord srazí."

5. Kdo ho může ohrozit?
Gay se nechce vzdát, jenže... "Patrně bude s Boltem dál prohrávat," tuší Svoboda. Vyzývatele hledejme mezi mladými. "Bailey z Antiguy vypadá dobře, je Usainovým tréninkovým parťákem, bude se s ním vyvážet. Ale je menší, to je nevýhoda," dodává český kouč.

6. Zničí jeho vláda stovku?
I to se může stát. Co asi nastane v éře po Boltovi, pokud se nikdo jeho časům ani nepřiblíží? Nezmizí s rekordní vábničkou i atraktivita stovky? "Ne. Vždy půjde o otázku, kdo je nejrychlejším mužem planety právě teď," namítá Svoboda.

7. Přesedlá na 400 metrů?
Nejspíš. Bolt bude hledat novou motivaci. Halové rekordní časy ho nelákají. Navíc při nedělním finále překonal neoficiálně i světový halový rekord Greena na šedesátku 6,39, když Boltovi naměřili na úvodních 60 metrech čas 6,31. Výzvou bude spíše avizovaný přechod na kombinaci 200 a 400 metrů.

8. Jak bohatý Bolt může být?
Závratně. Manažer Ricky Simms mu prozatím stanovil "menší" cíl: stát se prvním atletem, který pokoří hranici ročního výdělku 10 milionů dolarů. Jeho manažerská skupina jedná se značkami Rolex, Nokia, Vodafone nebo Gucci.

9. Jak drahý bude?
Už letos si za každý start na mítinku říkal o 250 tisíc dolarů. "Ta suma může ještě růst," říká Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry. Příští rok vstoupí na scénu nová série Diamantová liga, mezinárodní federace IAAF bude požadovat, aby se Bolt upsal k sedmi startům. "Myslím, že ho ale nezaplatí," soudí Juck. Bolt se raději bude dělat vzácným.

10. Zavítá ještě do Česka?
Po nedělní tiskové konferenci se setkal s Juckem, ten se ho hned ptal: "Příští rok zase v Ostravě?" Bolt spontánně odvětil: "Jo jo, budu tam." S Juckem si rozumí, mítink má rád. Ale seriózní jednání teprve začnou a Bolta bude chtít každý.

11. Je už nyní legendou?
Rozhodně. "Usain je největším sprinterem našeho věku," říká bývalý olympijský vítěz stovky Donovan Bailey. Prezident MOV Jacques Rogge nazval Jamajčana "ikonou moderního sportu" a Jochen Zeit, manažer firmy Puma, ho postavil na úroveň Maradony a Pelého. Boltův sprint přitahuje k obrazovkám i ty, které jinak atletika nezajímá. V pořadatelském Německu vidělo jeho finále na stanici ZDF 9,92 milionu lidí, což odpovídá atraktivním fotbalovým zápasům.

Hledá se nový král. Výška nad dva metry podmínkou

Nástupci Usaina Bolta, budoucí světoví rekordmani, budou údajně stále vyšší. Stejně jako roste do výšky lidstvo, "vytahují" se totiž i nejlepší sprinteři. Stačí pohled do minulosti.

Jesse Owens měřil 178 cm.
Carl Lewis měří 188.
Asafa Powell 191.
A Usain Bolt 196.

"Vztah mezi velikostí postavy a světovým rekordem je zřetelný," tvrdí ve své studii Adrian Bejan, inženýr mechaniky na univerzitě v americkém Durhamu.Průměrná výška lidí mezi lety 1900 a 2009 narostla o pět centimetrů. Průměrná výška špičkových sprinterů za stejné období dokonce o 16,2 centimetru.

Naopak starověcí Řekové byli mnohem menší než dnešní populace.
"Stovku by tehdy na antických olympiádách uběhli nejlépe za 14 vteřin," spočetl Bejan, přestože tato trať tehdy pochopitelně na programu nebyla.

"Lidstvo bude i v budoucnu stále větší a větší, stejně tak sprint se stane záležitostí těch vyšších, i dvoumetrových," uvažuje Bejan. "Ale je možné, že jednou budou proto i na stovce zavedeny výškové či váhové kategorie jako v boxu či zápasu."

Atleti s postavou Bolta sice mají problémy s tím, jak poskládat své tělo při startu do bloků a jak odstartovat, ovšem "kostrbatější" starty nahrazují dlouhým krokem.

"Hledal bych už nyní podobné typy jako Usain, vyšší chlapy," říká český kouč Luděk Svoboda. "Ale musíte je najít brzo, abyste s nimi mohli pracovat. Než z nich budou narostlí kolohnáti."

Autoři:


Nejčtenější

Schumacherova manželka koupila sídlo na Mallorce, mluvčí stěhování popřela

Michael Schumacher

VIDEO Spekulovalo se, že sedminásobný šampion formule 1 Michael Schumacher, který je po těžké nehodě na...

Hrůza a nepochopitelné, hodnotí legendární čeští tenisté změnu Davis Cupu

Jan Kodeš coby laureát ceny Klubu fair play při Českém olympijském výboru

Za hrůzu či nepochopitelnou věc označili bývalí čeští tenisté odsouhlasenou radikální změnu Davis...Hanba vám, klauni! Jak jsme mohli vypadnout, nechápou hráči Minsku

Fotbalisté Zenitu Petrohrad slavili velký obrat a postup přes Dinamo Minsk i s...

Možná už se viděli v dalším předkole. Nejspíš si nedokázali představit, že po domácí výhře 4:0...

Dědo, mě ten fotbal nebaví, poslouchá Viktor. Těžko se s tím smiřuju, říká

Ivo Viktor

Mistr z roku 1976 ani v 76 letech nepřestal sportovat. „Běhat nemůžu, ale na kole jezdím,“ říká...

UEFA zamítla protest fotbalové Slavie po Kyjevu, píše Tvrdík

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Evropská fotbalová unie UEFA zamítla protest pražské Slavie, který vršovický klub podal po úterní...

Další z rubriky

Pro medaili přes trápení. Občasné pády posilují nejvíc, říká Ogrodníková

Oštěpařka Nikola Ogrodníková v kvalifikaci na ME v Berlíně.

VIDEO Berlín (Od našeho zpravodaje) Tlukot lidského srdce, zesílený reproduktory, uváděl v sobotu ve 23 hodin slavnostní vyhlášení...

Tiger Woods tyče. Jak vysoko může skákat švédský zázrak Duplantis?

Švédský tyčkař Armand Duplantis v 18. letech ovládl mistrovství Evropy.

VIDEO Kde jsou limity nového krále světové tyčky Armanda Duplantise, osmnáctiletého amerického mladíka ve...

KOMENTÁŘ: Po noci přišel den, ale vyhráno atleti nemají

Eva Vrabcová-Nývltová pózuje s bronzovou medailí, kterou ukořistila v maratonu...

Jako noc a den byly dvě poloviny evropského šampionátu atletů v Berlíně v podání české výpravy.Najdete na iDNES.cz