Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z Austrálie vezl titul, uspět chce baseballista Voják i doma

Jakub Voják hrál baseball několik sezon profesionálně v Německu a teď pomáhá svým rodným Skokanům. Dokud se nenajde někdo jiný, povedu tým jako kouč, říká. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

21 2017
Jen tak si v době zimy zajet někam do tepla k moři... Sen mnoha Čechů si letos opět prožil olomoucký baseballista Jakub Voják. Už potřetí se na podzim sbalil a vyrazil do Austrálie. Dobu, kdy má extraliga půlroční přestávku, strávil na jižní polokouli a užíval si příjemných teplot i slunce. Letos si navíc pobyt ozdobil vítězstvím v jedné z místních soutěží.

„Je to můj největší týmový úspěch v kariéře,“ cení si Voják.

S týmem West Torrens Eagles, který sídlí ve městě Adelaide, se 32letý hráč probil do finále divize 1, nejvyšší soutěže státu Jižní Austrálie. V něm pak porazili městského konkurenta Port Adelaide Magpies v sérii na dvě vítězství 3:2, 9:10 a 5:4.

„Bylo to moje první finále v mužské kategorii, takže to byly zkušenosti. Hrát play-off je něco úplně jiného než hrát základní soutěž. Nové pro mě bylo hlavně vyrovnání se s lehkou nervozitou a taky si vychutnávat atmosféru finálových bojů. Hodně mi to dalo do budoucna, pokud bychom se dostali do podobných klíčových situací. Ve chvílích, kdy jde o všechno, to musíte zvládnout hlavně mentálně. To je to nejdůležitější,“ uvědomuje si.

Už v Austrálii vytipovával posily pro olomoucké Skokany na letošní sezonu, z nichž nakonec vzešli Američané Dylan Brammer a Maxwell MacNabb a Australan Christopher Dawson.

„Oba Američany znám právě z australské ligy. Dylan se stal nejužitečnějším hráčem ligy a Max hrál za profesionální tým Adelaide Bites a byl vyhlášen hráčem měsíce. Zeptal jsem se jich, jestli by nechtěli hrát v Česku, a po pár týdnech jsme se domluvili. Australan Christopher Dawson mě kontaktoval sám, že by měl zájem o angažmá,“ popisuje Voják, jak souběžně s hraním zvládá i skautování posil.

Úvod extraligy naznačuje, že všichni tři zahraniční hráči mohou Skokanům hodně pomoci. Po šesti utkáních mají bilanci čtyř výher a dvou porážek a američtí nadhazovači na tom mají klíčový podíl. Navíc Brammer je ve statistice strikeoutů druhý v celé soutěži. „Letos máme jedny z největších posil za poslední roky. Hlavně díky nim máme velkou sílu na nadhazovacím kopci. Tým vypadá dobře. Chceme obhájit loňskou účast v play-off,“ hlásí Voják.

V sobotu od 13 a 16 hodin hostí Skokani pražskou Kotlářku.Najdete na iDNES.czmobilní verze