Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veslařské srdce už zase bije. Měl skončit, vyhrál Primátorky

Posádka osmiveslice Dukly Praha, vítězové Primátorek pro rok 2015 | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

8 2015
Čtyřiapadesát. Přesně tolik triumfů posbírali veslaři Dukly během 102 ročníků slavných Primátorek. V neděli u­ toho byl potřetí Jakub Podrazil. Ještě nedávno se bál, že je s ­veslováním konec.

Radostí z výhry se zalykali všichni, ale zdálo se, že tenhle vysoký chlapík jásal ze všech nejvíc. Nováčka byste ve vítězné lodi nenašli, proto do vody letěli Matyáš Klang, který výhrou ozdobil oslavu svých narozenin, a Oldřich Hejdušek, nestárnoucí kormidelník. Do vody je házel také on, Jakub Podrazil, jedna z nadějí českého veslování.

„Padl návrh, že tam naskáčeme všichni, ale zůstalo u té dvojice,“ povídal 23letý odchovanec pražského Blesku. „Matyáš byl jasný, a­ Olda? Když řekl, že nekončí a­ pojede ještě za rok, aby se pokusil navršit svá primátorská vítězství na 25, tak nebylo co řešit. Poprvé tady vyhrál v roce 1978, to je úctyhodná kariéra,“ složil poklonu 57leté legendě, trenérovi juniorů Dukly.

Fotogalerie

Týden před Primátorkami spolu s­ Lukášem Helešicem na dvojce „bez“ potěšili veslařské duše čtvrtým místem z mistrovství Evropy v Poznani.

„Škoda že Lukáš teď ze sestavy vypadl a nahradil ho zkušený David Jirka, který vyhrál primátorky poosmé. Lukáš je ale v mužích prvním rokem a ještě se dočká. Za dva týdny chceme ve Varese potvrdit, že čtvrté místo z Poznaně nebyla náhoda,“ je odhodlaný Podrazil.

Na loňském mistrovství světa v­ Amsterdamu závodil na čtyřce „bez“ a těsně před opravnou jízdou jej přepadla slabost, rozbušilo se mu srdce a tep vylétl nahoru. Po závodě ze sebe nedostal slovo.

„Vzpomněl jsem si na to v zimě, když mi při vyšetření EKG našli na srdci nějaké závažné nesrovnalosti. Paní doktorka na Dukle mi řekla stop, s­veslováním je zřejmě konec. Ale já byl neposlušný pacient - trénoval jsem dál, i když jen volně. Trénujte naplno, když máte strach...“

Nejistota trvala téměř čtyři měsíce, táta už mu sháněl zaměstnání. „Umíš dobře anglicky, uplatníš se v­zahraničním obchodu,“ poradil.

Bylo to podezření na zánět srdečního svalu, prožil si krušné období. Sotva se v říjnu dali dohromady s Lukášem a těšili se, že jim to pofrčí, tak spadl do bažin. Na Dukle jsme se tím trápili všichni, ale pořád jsme věřili,“ vylíčil trenér Petr Blecha.

Tři týdny před evropským šampionátem dali lékaři „Podrážkovi“, jak zní jeho veslařská přezdívka, zelenou: „Srdce máš pořádku!“

O nečekaném čtvrtém místě z Poznaně už řeč byla. „Tam se kluci pochlapili,“ řekl Blecha.

Nadějný veslař, v sedmnácti stříbrný v párovce na MS juniorů 2009, už spřádá další plány. „Vím, že se s Lukášem můžeme zlepšovat. Pořád si připadáme, že pedál od plynu se dá sešlápnout ještě víc,“ řekl Podrazil v cíli primátorek.Grafton Recruitment Praha
SUPPORT APPLICATION ENGINEER

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze