Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jakub Janda má dva Štědré dny

24 2004
Frenštát pod Radhoštěm - O Vánocích se skokan na lyžích Jakub Janda aspoň na chvíli zastaví v nabitém závěru roku. „Dárky většinou kupuji až třiadvacátého prosince, ale letos se je pokusím sehnat dříve,“ říkal. Jenže ještě včera trénoval v Harrachově a z něj teprve vyrazil na svátky domů, do Frenštátu pod Radhoštěm.

Štědrý den druhého skokana Světového poháru bude tradiční. „Vánoce trávíme s přítelkyní většinou u rodičů, u mých a u jejích,“ podotkl. „Máme vlastně dva Štědré dny v jednom. U našich začneme dříve a pak se přesuneme k přítelčiným rodičům.“

Během několika hodin musí Jakub Janda zvládnout dvě slavnostní večeře. „To není problém. Prostě si dám jen malé porce,“ usmál se.

Hned 27. prosince už však znovu sedne do auta a pojede na další závody, v německém Oberstdorfu začíná 29. ledna Turné čtyř můstků.

Domů se dostane až příští rok, protože po Oberstdorfu následují závody 1. ledna v Garmisch-Partenkirchenu, 3. ledna v Innsbrucku, 6. ledna v Bischofshofenu a 8. a 9. ledna je Světový pohár veWillingenu. „To, že skokani na lyžích nejsou na Silvestra a Nový rok doma, je už běžné,“ řekl Jakub Janda.

Už dlouho nezažil příchod nového roku doma. „Ale přece,“ vzpomněl si. „Snad v roce 1999, to jsem nejel na turné.“

Za to Vánoc si mezi svými nejbližšími užívá pravidelně. „Snad jen jednou jsem na Štědrý den cestoval na Kontinentální pohár,“ připomněl.

„Byl ve Svatém Mořici ve Švýcarsku. Skákalo se 25. prosince, ale museli jsme ujet kolem tisíce kilometrů, takže jsme vyrazili o den dříve. Bylo to dost drsné.“

A jak skokané na lyžích společně prožívají poslední den roku, když hned 1. ledna opět závodí?

„O půlnoci si připijeme a jdeme co nejdříve spát,“ řekl Jakub Janda. „A nezapomeneme bouchnout nějaké petardy. Už jsem zažil, že petarda některým klukům bouchla přímo v ruce. Naštěstí nedošlo k žádnému vážnějšímu zranění. Někteří to však odnesli spáleninami.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze