Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jakš touží na lyžařském Tour de Ski dojet v patnáctce

30 2010
Jako rozcvičku a povánoční návrat k závodění si dal 26. prosince sprint dvojic v Karlových Varech. S parťákem Lukášem Bauerem nakonec bral druhé místo za dvojicí Kožíšek - Novák. To šlo ale jen o exhibici. Už zítra se rodák ze Železné Rudy Martin Jakš postaví vedle Lukáše Bauera, Martina Koukala a Dušana Kožíška na start jednoho ze dvou nejdůležitějších závodů letošní sezony Tour de Ski.

"Tour a pak mistrovství světa v Norsku jsou letos jasnými vrcholy," říká čtyřiadvacetiletý Jakš. Tour de Ski, etapový závod v běhu na lyžích v rámci Světového poháru, letos na Silvestra odstartuje popáté. Před třemi roky v něm Martin Jakš vlétl mezi elitu a obsadil celkově skvělé 11. místo. Další dvě sezony mu ale vinou zdravotních problémů nevyšly podle představ.

I proto upíná naděje k té letošní, do níž odstartoval výborně. V každém závodě bodoval, dvakrát doběhl hned v závěsu za první patnáctkou na šestnáctém místě, k tomu bral sedmnácté a dvaadvacáté místo. Cíle pro letošní Tour? "Bylo by výborné být v první patnáctce, konkurence bude obrovská," říkal Jakš před Vánocemi, kterých si užíval doma na Šumavě.

Po zítřejším prologu na 3,75 km volnou technikou v Oberhofu čeká české borce dalších šest závodů v Německu a Itálii. Tím posledním je 9. ledna deset kilometrů volně s handicapovým startem s vražedným výběhem na sjezdovku Alpe Cermis. Kdyby v roce 2011 Martin Jakš znovu skončil 11., byl by to fantastický výsledek.Najdete na iDNES.czmobilní verze