Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jakš na volné desítce porazil Koukala. Bauer prohrál s biatlonistou Vítkem

27 2010
Z šedivé oblohy nad Harrachovem se valily dešťové kapky, v rozbředlé stopě se bili běžci na lyžích o český titul na volné desítce. S náskokem pouhých osmi desetin ho získal Martin Jakš, který těsně porazil kolegu z bronzové olympijské štafety Martina Koukala. Bronz uzmul specialistům biatlonista Jiří Vítek, který vyzrál i na Lukáše Bauera.

Většinu závodu přitom vedl Koukal, Jakš se pohyboval na třetím nebo čtvrtém místě. V posledním kole ale dostal v kopci hlášení, že na titul ztrácí jen čtyři vteřiny. "Tak jsem to zkusil a naštěstí to vyšlo," vyprávěl třiadvacetiletý Jakš, který do své sbírky přidal čtvrtý domácí triumf. První tři získal na Horních Mísečkách v roce 2007.

Na letošním šampionátu se radoval z výhry po dvou druhých místech ze sprintu a z patnáctky. "Je to příjemný. Kromě Magiho (Magál) a Špeka (Šperla) jeli všichni, tak je to možná vzpruha do letošní letní přípravy a do příštích let," pochvaloval si Jakš.

Koukal přijal porážku s mladším sokem s nadhledem. "Celý závod jsem vedl, ale v konci jsem toho měl plné zuby, nedokázal zrychlit a nakonec tak táhl za špatný špagátek," podotkl Koukal.

Bronz bral na běžeckém šampionátu biatlonista Zdeněk Vítek. "Že jsem třetí, mě těší, ale nepřeceňoval bych to," konstatoval. Startoval s číslem jedna a získal tak výhodu, protože neměl tolik rozbitou trať jako favorité s čísly přes osmdesát.

Po pátečním teplém slunečném počasí se sobotní bruslařský závod jel v prudkém dešti. "Tohle počasí mi nevadí, je to lepší než ukrutný vedro," porovnával Jakš. "Vedro rád nemám, pro závod je příjemnější tohle," mávl Koukal rukou k nebi směrem k šedivým mrakům.

Organizátoři dokonce museli na stadionu použít sníh ze sněhového hradu, aby cílový prostor lépe připravili. Okruh ale kvůli počasí zkrátili z pěti kilometrů na 2,5 kilometru.

"Bylo potřeba neustále střídat rytmus a dá se říci neusnout pouze v jednom tempu, což se mi nedařilo a lyže mi taky nejely super," řekl Bauer při převlékání v garáži pro rolby. "Snažil jsem se, ale tentokrát nadšený ani spokojený moc nejsem. Ale po téhle sezoně nemůžu být naštvaný a jsem rád, že jezdím doma," řekl Bauer.

Volnou pětku žen zajela nejrychleji Kamila Rajdlová a oslavila mezi kapkami deště svůj jubilejní desátý národní titul. Druhá skončila stejně jako v klasice Iva Janečková a třetí byla Klára Moravcová. V neděli šampionát vrcholí štafetovými závody.

Mistrovství republiky v běhu na lyžích

Muži
10 km volnou technikou:
1. Jakš 24:40,2, 2. Koukal (oba Dukla Liberec) -0,8, 3. Vítek (SKP Jablonec) -3,8, 4. Kožíšek (Dukla Liberec) 35,0, 5. Bauer (SKP Jablonec) -44,8, 6. Razým (Dukla Liberec) -1:04,7.


Ženy
5 km volnou technikou:
1. Rajdlová (Dukla Liberec) 13:58,0, 2. Janečková -24,0, 3. Moravcová -42,1, 4. Rezlerová -51,9, 5. Skalníková (všechny SKP Jablonec) -1:06,7, 6. Chrástková (Nové Město na Moravě) -1:09,6.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze