Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jako z učebnice, říká Svoboda o formě nad plůtky. Hlavu má ale unavenou

UNAVENÝ, ALE NAŽHAVENÝ. Překážkář Petr Svoboda se těší na červencové MS. | foto: ČTK

10 2010
Má sen: Budu prvním bělochem s časem pod třináct sekund. Překážkář Petr Svoboda se svým černošským protějškům nad vysokými plůtky pořád přibližuje, po soustředění na slunných Kanárech i barvou. "Aspoň mezi nimi nebudu svítit jako žárovka," smál se.

Úsměv z tváře mu nemizí. I když hlavu má po tréninkových kempech unavenou. Víc než tělo.

Náladu mu zvedli aspoň při lékařském vyšetření - hodnoty tuku, svalstva i BMI indexu jsou špičkové. "Ten papír by mohli dát do učebnice, jsem na tom dobře," chlubil se. "Ale psychika je zatím unavená. Až přijdou závody, musím být nabitej. A to teď nejsem."

Proč? Nejdřív strávil dva týdny na Gran Canarii, kde se s trenérem koncentroval na objemový trénink. "To je ta nepříjemná část," ulevil si český rekordman. Jako ryzí sprinter při delších tratích skučel, musel zvládat i bolavé pětistovky.

Následovalo třítýdenní soustředění na Lanzarote. "Tam už přišla kvalita," povídal Svoboda. Piloval techniku nad překážkami, zvyšoval frekvenci. "A to je mnohem zábavnější. Teď už jsem zase starej Peťan a dokážu od třetí překážky zrychlovat."

A propos - časy. Když překážkář výkony z tartanu dosadil do aplikace Dartfish, která za pomoci videa zvyšuje efektivitu tréninku, měl velkou radost - má na čas 13,10 sekundy.

Stejné propočty provedli i s časy z haly, vyšel z toho výkon 7,45 sekundy. "A já pak na republice běžel 7,44," říkal. "Kdybychom se takhle směrem dolů sekli i na stodesítce, bylo by to super."

Formu chce Svoboda prodat na dvou vrcholech - tím prvním je Zlatá tretra na konci května, druhým mistrovství Evropy v Barceloně dva měsíce poté.

"Ale nerad bych zopakoval to, co v hale," obával se. "To jsem na začátku vyběhl s obrovskou formou, držel ji čtyři týdny a na mistrovství světa v Dauhá, týden po republice, kde jsem zaběhl ten super výkon, už jsem takovou formou neoplýval."

Přesto by si z Barcelony rád odvezl cenný kov. "Kdyby to nebyla zlatá, zamrzelo by to," uvažoval Svoboda. "Časem jsem většinou nejlepší Evropan. Jenže na velké akci se mi nikdy nepodařilo prodat to, na co mám. Ale věřím si na kteréhokoliv Evropana, ať je to Doucouré, Sedoc nebo Turner."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze