Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zrychlit? Bauer hledal před sezonou odpověď u sprintera Kožíška

Lukáš Bauer (vlevo) během tréninku českých lyžařů | foto: Svaz lyžařů ČR

2 2010
O své místo v pantheonu českých lyžařů se Lukáš Bauer už bát nemusí. Přesto jej i ve třiatřiceti letech lákají nové sezony, nové závody a nové výzvy. Jedna z takových výzev by mohla znít: porážet norského běžce Pettera Northuga a další skvělé finišmeny.

Dvojnásobný šampion Tour de Ski a medailista z olympijských her a mistrovství světa proto i na stará kolena pracuje na své výbušnosti.

"Neznamená to, že chci bodovat ve sprinterských závodech. Ta změna přípravy byla motivována snahou probudit rychlost při nástupech jiných závodníků a při bonusových spurtech, což může být v Tour i docela rozhodující," vysvětluje Bauer.

Na pomoc si proto král mezi českými běžci "povolal" Dušana Kožíška, nejlepšího spurtera v týmu. Jak teď hodnotí spolupráci? "Já mu povídal, že jsem mu hodně pomohl s rychlostí - zato já se díky němu hodně zpomalil," šokoval novináře. "Ne, to jen vtipkuju," dodal Bauer s úsměvem.

Trénink s Kožíškem si ve skutečnosti pochvaluje. "Z léta mám pocit, že jsem živější v nástupech. Jak se podaří přenést do zimy, to uvidíme, ale i na krátkých soustředěních v Oberhofu v tunelu to vypadalo dobře."

Principem takové přípravy jsou krátké úseky naplno a neustálé nástupy. "Zkoušeli jsme třeba padesátimetrové sprinty v dvouhodinových trénincích, kdy jsme si ve čtyřčlenné skupině nastupovali v jakýchkoli místech trati. Prostě pořád ve střehu jako při závodě," popisuje Bauer.

Možnost zrychlení už má ale při jeho věku svoje limity. "Výrazné pokroky se čekat nedají. Opravdu to bylo koncipované spíš na nástupy. Ty jsou teď u hromadných startů důležité," poznamenává zkušený závodník.

Jak tedy na norskou hvězdu Pettera Northuga, který v posledních letech dominuje šampionátům?

"Základní poučka je nedostat se s ním do finiše," vysvětluje Bauer. "Teď jsem se připravoval i na krátké nástupy, kdy zaspurtuju na prémii. Abych nebyl ten, kdo zareaguje později, ale kdo sám dokáže razantněji na 30 metrů zrychlit. Moje ambice určitě není snažit se ho porazit ve spurtu, přece jen to mi nebylo dáno. Ale chci vytěžit ze svých dispozic co nejvíc. A sebemenší změna v nástupech mi může pomoci."

Receptem může tedy být takový závod roztrhat. Jako se to povedlo v minulé sezoně při Tour. Ale za určitých okolností se Bauerovi mohou vydařit i poslední metry závodu.

"Už loni ve Falunu jsem dokázal, že můžu zafinišovat. Ale musí se všechno sejít. Letní trénink by mi měl nahrát, že se nebude muset sejít 90 procent věcí, ale třeba jen 80. Mohlo by mi to pomoci třeba v tom, že nedojede tolik závodníků spolu do cíle. Nebo že budu 12 vteřin za vítězem a přitom dvanáctý," poznamenává Bauer.

Rozhovor s Lukášem Bauerem

Rozhovor s Lukášem Bauerem o blížící se sezoně Světového poháru a jeho budoucnosti v běžecké stopě čtěte ve středeční MF DNES.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze