Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Vysočina přišla v olympijské sezoně o Tour de Ski

Peter Northug a další členové nejužší světové špičky budou tentokrát na novoměstských tratích chybět. | foto: ČTK

28 2009
Zlatá lyže ztratí svůj lesk. Tradiční závody v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě, které v minulých letech pravidelně patřily do seriálu světového poháru, totiž vypadly v olympijské sezoně nejen z kalendáře elitního FIS Tour de Ski, ale nečekaně se pro ně nenašlo místo ani v "běžném" FIS World Cupu.

"Pro nás je to samozřejmě určitá ztráta prestiže," přiznal zklamaný Petr Honzl, předseda organizačního výboru Zlaté lyže, který přesto se zrušením dalšího ročníku populárního podniku určitě nepočítá. "Rádi bychom ji uspořádali jako kontinentální pohár, tzv. Slavic Cup, který se jezdí tady ve střední Evropě."

S tím, že by se schvalováním prostoru pro českého zástupce v kalendáři nabité sezony mohly nastat potíže počítali místní organizátoři už od loňského kongresu v Kapském Městě. "Pan Capol tam sice po jednání s námi napsal do programu třikrát CZE, ale nedopsal tam konkrétní místa," popisuje Honzl.

Ten proto šéfovi běžecké komise FIS bezprostředně nabídl výměnu pořadatelství – Nové Město by při ní ustoupilo od přípravy Tour de Ski, na oplátku by však požadovalo pořádání Světového poháru v některém z lednových termínů.

"Ostatní státy tlačí na to, aby se celé Tour de Ski odehrálo na menším území, než je tomu doposud," říká Honzl, podle něhož jednotlivým výpravám vadil přesun z německého Oberhofu, přes Prahu, Nové Město na Moravě do italských středisek Cortiny d'Ampezzo, Toblachu a Val di Fiemme.

A právě komplikovaná doprava se stala příčinou vyškrtnutí Nového Města z příští Tour de Ski. "Jediný důvod, který nám Capol udal, byla logistika, čemuž se podivovali i naši kolegové z Itálie," kroutí Honzl hlavou po zasedání kalendářní komise mezinárodní lyžařské federace FIS v Dubrovníku. "Jinak jsme byli vyhodnoceni jako velmi dobrý pořadatel, nebylo nám nic vytknuto."

A protože na Nové Město nezbylo místo ani v dalším programu Světového poháru, nezbývá zkušeným organizátorům z Vysočiny doufat, že v dalších dvou letech tomu bude jinak.

"Do 30. června máme poslat žádost na druhou část kalendářní konference, která bude na přelomu září a října," vysvětluje Honzl. "Na 99 procent opustíme seriál Tour de Ski a požádáme o pořádání světových pohárů FISWorld Cup v lednovém termínu."

Právě tato varianta by měla na Vysočinu vrátit špičkové světové běžecké lyžování. "Loni v Kapském Městě pan Capol avizoval, že se mu naše nabídka zdá velmi výhodná a přijatelná. Teď jen musíme doufat, že na to nezapomene," vysílá Honzl jasný vzkaz šéfovi běžecké komise FIS. "Věřím, že když nám pomůže, mohli bychom se do klasického seriálu poháru příští rok vrátit," dodává.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze