Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se ze zakázaného ovoce stala hra králů

Král Karel I. Stuart hru zpopularizoval v Anglii a Marie Stuartovna golf zavedla ve Francii, kde studovala. | foto: VisitBritain

29 2010
Předchůdcem dnešního golfu byla jednoduchá zábava, kterou provozovali vesničané na východním pobřeží Skotska v království Fife už v 15. století. Nepředstavujte si ovšem, že už tehdy lidé hrávali na rozlehlých hřištích se sofistikovanými holemi. Měli jen jakési ohebnější klacky a s nimi odpalovali oblázky na králičích stezkách, mýtinách a v písku na pobřeží.
Komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

soutěžte s visitbritain

Zkuste štěstí - VisitBritain pro vás připravila soutěž o luxusní golfový zájezd pro celý flight. Stačí odpovědět na soutěžní otázku.

V polovině 15. století se Skotsko připravovalo na obranu proti anglické invazi. Protože se ale národ raději než lukostřelbě a vojenským cvičením věnoval golfu a fotbalu, musel skotský parlament krále Jakuba II. oba sporty v roce 1457 zakázat.

Golf ve Velké Británii. Golf ve Velké Británii.

Tento zákaz byl dokonce dvakrát potvrzen a to v letech 1470 a 1491. Lidé ho přesto ve velké míře ignorovali. Až v roce 1502 král Jakub IV. tento zákaz zrušil. Důvod byl prostý – sám oběma sportům bezhlavě propadl.

Golf se v 16. století rychle rozšířil díky oblibě mezi panovníky. Král Karel I. Stuart hru zpopularizoval v Anglii a Marie Stuartovna golf zavedla ve Francii, kde studovala. Své asistenty na hřišti oslovovala "caddie", protože původně byli vojáky ve francouzské armádě a ve francouzštině se jim říkalo kadeti.

Nejlepším golfovým hřištěm v té době bylo hřiště Leith poblíž Edinburghu. Zde trávil svůj volný čas i král Karel I. Stuart, když mu poslové přišli vyřídit nepříjemné zprávy o irském povstání v roce 1641.

Leith se také stal jevištěm prvního mezinárodního golfového utkání v roce 1682, kdy vévoda z Yorku a George Patterson, kteří hráli za Skotsko, slavně porazili dva anglické šlechtice.

Golf ve Velké Británii. Golf ve Velké Británii.

Více informací o Velké Británii hledejte na www.visitbritain.cz.
Staňte se fanouškem Love UK na Facebooku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze