Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak najít evropské Račice mezi poli pod Řípem

11 2006
Račice - Novou éru se snaží nastartovat vodácký areál v Račicích možná budoucí olympijské sportoviště. Zatím však stále ukryté v polích pod Řípem. Evropský šampionát kanoistů byl prvním krokem. "Potřebujeme ale areál dovybavit, už máme plány," říká Zdeněk Pecka, ředitel račického Sportcentra, sám bývalý veslař a trenér Václava Chalupy.

Po sportovní stránce nabídlo mistrovství strhující souboje v kvalitních kulisách. Jenže - dál už nic...

Kdo by náhodou v neděli zabloudil do okolí, neměl šanci zvědět, že se sem sjeli bojovat o medaile nejlepší evropští kanoisté. Žádný plakát, cedule směřující ke kanálu, spoty v regionálních rádiích.

"Lidi v Čechách na sport bohužel nechodí, nepřitáhnou je ani fotbalové kluby v první lize," krčí rameny Zdeněk Pecka.

Na tribunách areálu byste napočítali dvě tisícovky lidí - závodníků a rodinných příslušníků. Jen v neděli odpoledne přišel fan-klub potlačit místní občany, reprezentanty Martina Doktora a Petra Procházku.

Jenže po pravdě řečeno, kdo by se do vyprahlé pustiny harcoval? Kromě sportu by stejně nenašel žádné doprovodné atrakce. Pár stánků s jídlem, jediný se suvenýry...

A pořadatelé vás ještě vyháněli, když jste se chtěli stranou ruchu v kanále smočit. "Pod vodou jsou natažená lana, je to nebezpečné," omlouval se Pecka. "V průběhu závodů nelze jinak areál využít." Byť by se nabízely doprovodné závody dětí, koncerty kapel nebo třeba pouť.

Rozpočet mistrovství Evropy byl okolo sedmi milionů korun. "Vypadá to, že jsme neprodělali," těší Pecku. Okolo tisíce účastníků musel ubytovat po okolních městech, na závody je vozit a při nich i nakrmit.

Za rok se tu chystá mistrovství světa kanoistů-juniorů, o rok později pak obnovený evropský šampionát veslařů. Budou to už atraktivnější akce?Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze