Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Matematika házenkářů: může stačit těsná prohra, i bod může být málo...

Na tým vedený kapitánem Filipem Jíchou čeká těžký úkol. | foto: ČSH - Alex Wipf

15 2014
Jen dvě jistoty mají čeští házenkáři na mistrovství Evropy: o všem rozhodne až jejich poslední duel, čtvrteční večerní souboj s Dánskem - a pokud by domácí mistry Evropy senzačně zdolali, postupují. Jinak jsou však varianty zamotané. Hodně záleží na výsledku duelu Rakouska s Makedonií a ve hře je i možnost, že by rozhodl až los!

Jen dva zápasy zbývají k tomu, aby byla zkompletována skupina A, ve které hrají Češi. Ve čtvrtek se v Herningu nejprve od 18.15 utkají Rakušané s Makedonci, pak je od 20.30 na programu souboj českých házenkářů s Dánskem.

Tabulka skupiny

1. Dánsko            4 (62:50)
2. Rakousko        2 (59:53)
3. Makedonie       1 (45:53)
4. ČESKO            1 (44:54)

Pokud by Češi i Makedonci shodně skončili na jednom bodu, rozhodne o postupu celkové skóre.

Oba duely jsou pro Česko vlastně podobně důležité. Tedy ne teoreticky - ve chvíli, kdy tým kapitána Filipa Jíchy porazí Dány, postupuje bez ohledu na cokoli jiného. Jenže takový výsledek je v praktické rovině velmi, velmi složitým cílem.

"Ušili jsme si na sebe nejtěžší možný úkol," uznal brankář Petr Štochl o potřebě uspět s Dány, již jsou naprostou světovou špičkou a dopředu je doma žene 14 tisíc diváků v hale.

Proto je realistické dívat se rovněž na zápas Rakousko - Makedonie. O co v něm půjde? "Myslím, že Rakušáci vyhrají. Jsou schopní hrát lepší házenou," říká Alois Mráz a je v tom obsažena i víra. Triumf Rakouska by totiž Česku pomohl.

Pokud Rakousko vyhraje aspoň o 3 branky... Může Česku stačit porážka. Ale je to složité, nastávají dvě varianty. Rozhodovalo by celkové skóre, v němž jsou Češi na -10 a Makedonci na -8 a je třeba soupeře z Balkánu něčím předčit. 

1) Prohrají-li Češi aspoň o tři branky nižším rozdílem, než jakým by prohrála Makedonie, postupují. Proto logicky platí: čím vyšší výhra Rakouska bude, tím se situace zjednodušuje. Hraniční variantou je například výhra Rakouska o 4 branky a česká prohra o gól, tedy rozdíl přesně tří branek.

2) Prohrají-li Češi o dvě branky nižším rozdílem, než jakým by prohrála Makedonie, dostanou se oba týmy na identický rozdíl skóre a rozhodoval by až celkový vyšší počet nastřílených branek. A pozor: pokud by se sešly třeba česká prohra 26:27 s makedonskou porážkou 25:28 (či 27:30 a 26:31, 19:23 a 18:24 atd.), budou mít oba týmy shodný počet bodů i celkové skóre a rozhodl by až los!

Pokud Rakousko vyhraje o 2 či jednu branku... Nebudou už Češi schopní přeskočit Makedonce ve skóre bez toho, aniž by proti Dánsku bodovali. Při tomto scénáři je tak minimem nutným k postupu remíza s Dány.

Pokud Rakousko remizuje či prohraje... Platí nejtěžší možný scénář v podobě nutné výhry nad Dány. Jinak by Češi ze skupiny projít nemohli. Pokud by se jim takový šokující výsledek povedl, zároveň by do další fáze postoupili nejméně se dvěma body, což by je rázem drželo ve hře o nejvyšší příčky.

"Cesta ze skupiny bude velmi složitá. Makedonci jsou ve výhodě," uznává trenér Vladimír Haber. "Ale do téhle situace jsme se dostali sami, je to naše chyba z prvního zápasu," vrací se kouč k desetibrankové prohře 20:30 od Rakouska na úvod Eura, jež teď tým dostala do svízelné situace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze