Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jachtařka Šmídová si mateřství užívá. Ale už myslí na další olympiádu

Jachtařka Lenka Šmídová s dcerou Viktorií | foto: ČTK

4 2010
Rozhovor několikrát přeruší. Ne vlastní vinou - to se o pozornost hlásí půlroční dcera Viktoria. Jednou chce pohladit, chvíli nato má hlad. A maminka Lenka Šmídová udělá první poslední. Na slavné jachtařce je vidět, že ji mateřství baví. "Užívám si to čím dál víc," říká stříbrná medailistka z olympiády v Sydney 2004. A myšlenky na návrat do lodi? "Hlavou se mi honí každý den," usmívá se.

Jako maminka funguje Lenka Šmídová na sto procent od loňského července. Čtyřiatřicetiletá rodačka z Neratovic závodící ve dvouposádkové třídě 470 už ale pošilhává po návratu do lodi. Na vodu se chystá v srpnu po boku Američanky Elizabeth Kratzigové, s níž závodila už před olympiádou v Pekingu.

Lenko, staráte se o půlroční dceru. Přesto - přepadávají vás myšlenky na sport?
Ano, hlavou se mi honí každý den (usměje se). Ale přiznám se, že daleko víc myslím na to, co miminko bude za chvilku potřebovat a jestli bude plakat půl hodiny nebo jen deset minut. Je to velmi intenzivní. Přednost ale vždy bude mít dítě.

Jak moc je mateřství náročné a jak si to užíváte?
To jsou dost protichůdné otázky (smích). Ale je to určitě mnohem snazší než ze začátku. Ale dítě mě pořád potřebuje čtyřiadvacet hodin denně. Naštěstí od tří měsíců spí celou noc. Ale přes den je to s ní hodně intenzivní. Musím toho hodně připravit, abych si stihla odskočit na pár hodin zatrénovat. Jinak je to pořád kolem ní. Ale už si to užívám čím dál víc.

Jak to celé zvládáte, když trénujete. Máte někoho na hlídání?
Hlídá chůva nebo babičky nebo tatínek.

Co váš trénink obnáší?
Zatím trénuji jen nasucho - posilování, regenerace. V zimě minimálně venku, ale pokud to jde, tak i venku. Zatím bez vody.

Lenka Šmídová, jachtink

Lenka Šmídová

Byla jste od porodu u moře?
Byla jsem několikrát u vody jako trenérka, ale sama na vodě ne. Ale jachtink se nedá zapomenout. Co mám naježděno, tam zůstane. Takže abych si teď odskočila na pár dní zatrénovat a pak měsíc nebyla schopná jezdit, to nemá velký smysl. Až začneme, bude to intenzivní.

Kdy plánujete návrat na vodu?
V létě chceme začít s tréninkem. Půjde vždy zhruba o čtrnáctidenní výjezdy. Viktorka určitě bude muset jezdit se mnou. Aspoň ze začátku.

Inspirovala jste se třeba Kateřinou Neumannovou?
Neptala jsem se jí. Já myslím, že každý sport má svá specifika. A jachtink se nedá provozovat a trénovat v Čechách. O to je to složitější. Já musím zabalit kočárky, dětské postýlky, chůvu a vyrazit na trénink do zahraničí. Bude to náročné na organizaci i finančně. Ale když bude chuť, tak se to zvládne.

Až budete poprvé na vodě, na jaké úrovni se vrátíte?
Já myslím, že taková ta fyzická zrezivělost může trvat 14 dní. Než si člověk obnoví své zaběhlé věci na lodi.

Mluvili jsme o fyzičce. Myslíte, že vám mateřství pomohlo i v psychické pohodě? Že si řeknete, že sport není všechno?
Určitě. I v té fyzičce se to hodně změní. Katka Neumannová i jiné sportovkyně po mateřství mluvily o tom, že se tělo znovu zbuduje. Já jsem přišla o veškerou svalovou hmotu. A jsem nejlehčí, co jsem v životě byla. Když posiluji, tak si tělo skládám znovu. A myslím, že i z tohoto hlediska budu mít fyzičku lepší.

dostane parťačka šmídové české občanství?

K tréninku po mateřské pauze se Lenka Šmídová vrátí v létě. Do lodě třídy 470 usedne s Američankou Elizabeth Krazigovou, s níž toužila bojovat už na olympiádě v Pekingu 2008. Trénovaly spolu tři roky, jenže americká kosatice by tehdy nedostala české občanství dřív než za pět let.

Proto se česká jachtařka pokoušela o hry s Veronikou Fenclovou, aby se jich nakonec zúčastnila na lodi s neratovickou kolegyní Lenkou Mrzílkovou a vybojovaly sedmé místo.

Lenka Šmídová (vlevo), Lenka Mrzílková

Lenka Šmídová (vlevo) s Lenkou Mrzílkovou skončily v Pekingu sedmé.

S Mrzílkovou se chystala do lodi i nyní. Jenže: "Lenka začala studovat vysokou školu a tak nemá tolik času na olympijskou kvalifikaci. Mrzí mě to, ale tak to je. Na to jsou potřeba dva a ti do toho musí dát úplně všechno," řekla Šmídová.

Proto se dala dohromady znovu s Kratzigovou. Společně by měly na přelomu srpna a září startovat na evropském šampionátu v Istanbulu a za dva roky by se chtěly zúčastnit olympijských her 2012 v Londýně.

Do té doby by Kratzigová měla konečně získat české občanství. "Doufáme, že to tak bude," uvedla Šmídová.

Kvalifikace na hry začala už v prosinci, vrcholem pro staronovou posádku bude mistrovství světa příští rok v Austrálii. Z něj do Londýna postoupí tři čtvrtiny všech startujících posádek.Najdete na iDNES.czmobilní verze