Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jachtařka bude přítele učit koledy

20 2004
Praha - Poprvé v životě si jachtařka Lenka Šmídová nechala od kadeřnice vyčesat drdol. "Vůbec jsem netušila, co z toho vznikne," povídala. "A jestli mě to baví? Nechal sis někdy tupírovat vlasy? Strašně to tahá," odvětila na dotaz jednoho z novinářů. Stříbrná medailistka z olympiády skončila v anketě o Sportovce roku pátá.

Zklamaná? "Večírek byl fajn, hlavně že jsem porazila Jágra!“ reagovala. Pro cenu přišla v modrošedých šatech se stříbrnými výšivkami a odhalenými zády od návrhářky Lady Vivialové. "Mám je půjčené. Nevybírala jsem dlouho. Zkusila jsem dvoje troje a tyhle se mi líbily."

Potrpí si spíše na sportovní oblečení, ale od úspěchu v Aténách musela rozšířit společenský šatník. Nakupuje ráda. "Ale teď už moc ne," povídá se smíchem.

Dokonce se pustila do hledání bot doma ve sklepě. Než začala s jachtingem, tancovala. "Strašně ráda jsem chodila na plesy, dělala jsem výrazový tanec. Pamatovala jsem si, že jsem měla jedny úžasný lodičky. Jenže se vůbec nedají nosit. Nejsou mi a mají strašně nemoderní tvary."

Na vyhlášení ji doprovázel přítel Mark Mendelblatt. Americký jachtař prožije s partnerkou poprvé Vánoce v Neratovicích. Bez tradičního kapra, kterého nemá Šmídová ráda. Zato se bude muset naučit koledy.

"Zpíváme je půl hodiny. Nejradši mám Narodil se Kristus Pán, protože to je ta poslední. Mark hraje na kytaru, jednu dvě koledy ho naučím, aby nepostával v koutě."

Sama už několikrát prožila vánoční svátky mimo domov. Na Novém Zélandu, v Austrálii. V restauraci nebo v nočním klubu, bez stromečku a koled. "Na Zélandu jsem dodržela jedinou tradici. Nechala jsem si od mámy poslat recepty a pekla cukroví. Všichni zírali," líčila.

Pod stromeček si nadělí lyže, ale jedno přání má. "Novou loďku. Jenže ta se tam asi nevejde." Aspoň tedy vyrazí na hory. Nejprve do Špindlerova Mlýna, pak do Alp. Zatím jezdí na kole, posiluje, vyřizuje papírování. V polovině ledna se vydá do Ameriky, začne trénovat.

Její třída Evropa byla vyřazena z olympijského programu, proto si vybrala dvouposádkovou třídu 470. Na vodu už se těší. „Ale ne tady, někde v teple!“

Jachtařka Lenka Šmídová skončila v anketě SPortovec roku pátá, hokejista Jaromír Jágr šestý. Cenu za něj převzal manažer Luboš Rys.Najdete na iDNES.czmobilní verze