Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jachtař Křížek: Silvestr s Hůlkou, pak oběd s Konkolským

Jachtař David Křížek | foto: Libor SváčekČTK

29 2010
Na moři, kdemu budou společníkem slané, chladné vlny. Ostatně, kde jinde by měl slavit Silvestr plzeňský jachtař David Křížek, několikanásobný přemožitel Atlantiku a v právě končícím roce trojnásobný mistr České republiky v několika kategoriích?!

"S manželkou Lucií (bývalou miss Váchovou, pozn. aut.) přivítáme Nový rok v Chorvatsku, mezi Kornatskými ostrovy. Na lodi s námi budou třeba kytarista Lubomír Brabec nebo zpěvák Daniel Hůlka," prozrazuje 38letý David Křížek, člen Lokomotivy Plzeň.

Jak vypadá takový Silvestr na lodi v mořských vlnách?
Výborně. Už jsem podobný zažil i minulý rok. A to jsem si "vystřihl" i novoroční koupel v moři s Lubošem Brabcem (úsměv).

Bude to nadlouho váš poslední pobyt na moři?
Do března určitě. Měl jsem sice původně v plánu trénovat na začátku roku ve Velké Británii, ale z toho nakonec sešlo. Vrhnu se nyní na lyžování, což je pro jachtaře skvělý trénink. Na šumavském Špičáku (Křížek a Váchová jsou tváří Ski areálu Špičák, pozn. aut.) jsou teď skvělé podmínky, tam si chci zimy co nejvíce užít.

Když budete bilancovat, jak zhodnotíte uplynulý jachtařský rok?
Vrhl jsem se na menší lodě, oceánské projekty jsem nyní i kvůli ekonomické krizi musel přibrzdit. Sezonu jsem tak rozdělil na závody rychlých skifů, superrychlých katamaránů a v námořním jachtingu na závody coby člen posádky lodě Tři sestry.

Tu "diriguje" Tomáš Doležal, kapelník stejnojmenné legendární hudební skupiny známý pod přezdívkou "Magor". Jak se tohle spojení projevuje?
Magor je jediným členem kapely, který se jachtingu věnuje. Ale Tři sestry se stávají pojmem i ve světě jachtingu, přibližují tenhle sport široké veřejnosti, což je skvělé. Koneckonců, v novém kalendáři skupiny na příští rok, což je velmi prestižní záležitost, se jachtařskému týmu věnují dvě stránky. To hovoří za vše.

Právě s lodí Tři sestry jste vybojoval vítězství na prestižním závodu Rolex Middle Sea race z Malty okolo Sicílie. Byl to pro vás nejhodnotnější výsledek uplynulé sezony?
Určitě to je jeden z výsledků, kterých si cením nejvíce. Se Třemi sestrami jsme navíc vyhráli i mistrovství Chorvatska a na evropském šampionátu obsadili osmou příčku. Tam nám navíc medaile unikla jen kvůli chybě v navigační etapě.

Jakých další výsledků si ceníte?
Zaměřil jsem se letos na menší regaty. A zúčastnil se pěti českých šampionátů. Chtěl jsem v nich vybojovat pět zlatých medailí, to se povedlo částečně. Mám tři tituly, s katamaránem Tornado, ve dvojboji katamaránů v Plzni a také se sportovní kajutovou plachetnicí třídy Melges 24. K tomu dvě stříbra, se "Sestrami" v námořním jachtingu a s týmem Rhodop v šampionátu "one design" námořních plachetnic. A na Lipně se mi podařilo vyhrát i neoficiální nultý ročník seriálu mistrovství ČR lodní třídy skifu RS700.

Hodně času jste věnoval katamaránům, s kolegou Martinem Šedivcem jste se prosadili i na evropském šampionátu. Bude to hlavní náplň i v příští sezoně?
Vlastně po pouhých třech měsících tréninku jsme dosáhli na dvanáctou příčku na mistrovství Evropy. Příští rok se na třídu Tornado chci zaměřit ještě víc a pečlivěji. Vrcholem bude mistrovství Evropy ve Švýcarsku a světový šamponát v Itálii. Ale k hlavním cílům příští sezony řadím také mistrovství světa v námořním jachtingu, které pojedu se Třemi sestrami. Šampionát hostí chorvatský ostrov Cres, kde to moc dobře známe, je to pro nás vlastně domácí prostředí. A chceme dosáhnout na velký výsledek.

Co vaše oceánské projekty?
Bohužel, teď jsem je musel utlumit. Ale nevzdávám se jich. Projekt, jehož výsledkem má být překonání světového rekordu přes Atlantik na katamaránu, je papírově připravený. Věřím, že se v blízké budoucnosti naplní.

V lednu prý máte domluvené také setkání s Richardem Konkolským, nejslavnějším českým mořeplavcem.
Už jsme se několikrát viděli, ale teď se podařilo domluvit společný oběd v soukromí. Je to pro mě ikona, obrovský idol. Moc se na to povídání těším.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze