Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká koulařská škola? Už jsme profláklí, tvrdí světová jednička Staněk

Český koulař Tomáš Staněk v Jablonci znovu vylepšil letošní světové halové maximum. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

26 2015
Atletické prostředí na Střelnici aktuálně nejlepšímu koulaři světa svědčí. Na 43. ročníku mítinku Jablonecká hala překonal Tomáš Staněk hned třikrát své dosavadní letošní maximum 20,70 metru, které předvedl před dvěma týdny také v Jablonci, a výkonem 20,78 dál vládne v nové sezoně halovým světovým tabulkám.

„Škoda, že se mi úplně ideálně povedl až poslední pokus, ale byl to přešlap. To jsem trefil přesně a odlétlo to daleko, asi na 21,58. Právě proto jsem naštvaný, ale je teprve začátek sezony a věřím, že takový pokus ještě přijde a bude regulérní,“ říkal 23letý český reprezentant ve vrhu koulí Tomáš Staněk, silák z Dukly Praha.

Co říkáte na vaše platné pokusy a opětovné překonání letošního světového maxima?
Zase tak úplně naštvaný být nemůžu, měl jsem i dvakrát 20,75, takže je to dobré a není to žádný propadák od minula. Jsem rád, že se mi oproti loňsku konečně daří výkonnost stabilizovat a že jsem se tu otočku trošku naučil. Byli jsme v Jablonci týden před na soustředění, takže jsme to ladili, abych nebyl moc unavený a něco hodil. Myslím si, že až si odpočinu, tak fazonu na mistrovství Evropy v Praze ještě vyšperkujeme. Zatím jsou ty vzdálenosti ode mě docela pěkné ukazatele.

Nominaci ale ještě úplně jistou nemáte, je to tak?
Je to takové zvláštní, jak to udělali, kvalitních koulařů je nás teď v Česku dost a ani přesně nevím, co bude rozhodovat. Zatím bych tam měl být, ale uvidíme. Po mistrovství republiky by prý měla zasedat nějaká komise, která by to měla řešit. Kdybych ustál ten poslední pokus, tak by to možná už stačilo...

Dá se říct, že Česko je teď koulařská velmoc?
Asi jo, i když přes dvacet hází ve světě hodně lidí, ale určitě jsme v popředí a díky Láďovi Prášilovi se o nás víc ví. Už jsme profláklí.

Jak bude těžké vyladit formu přesně na evropský šampionát?
Víme oproti loňsku jak na to. Rozdíl je i v tom, že vloni v Curychu jsem otočku dělat teprve rok. Je to docela těžký styl, tak jsem se s tím musel srovnat. Teď už to začínám chytat, když hážu stabilně za dvacet.

Proč jste přešel z klasického vrhačského sunu na otočku?
Bylo to po mistrovství Evropy třiadvacítek, protože na jednom z posledních vrhačských tréninků jsem hodil otočkou úplně stejně jako sunem, tak jsem to zkusil změnit. K tomu patřím k menším koulařům, nejsem tak narostlý jako třeba Láďa Prášil, takže otočka je pro mě lepší volba, kouli tak už dostávám do větší rychlosti. A pomohl k tomu i fakt, že mám asi mezi klukama nejsilnější benč, což je k otočce potřeba.

Jaký máte rekord na benči?
Zkoušel jsem 230, ale to jsem ještě nedal, takže mám o pět kilo míň, ale oproti těm americkým otočkářům jsem ještě dítě (smích).Najdete na iDNES.czmobilní verze