Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jako ve Wimbledonu. Tenisový turnaj v Praze vrcholil pod náporem lidí

Česká tenistka Lucie Šafářová ve finále turnaje v Praze | foto: ČTK

2 2016
Češi opět dokázali, že umějí uspořádat velkou tenisovou akci. Ženský turnaj J&T Banka Prague Open ovládla domácí Lucie Šafářová. Podnik WTA v pražské Stromovce vygradoval v krásném sobotním odpoledni.

Herec Petr Rychlý nervózně žvýká, trhá sebou, zvedá se ze židle, fotbalista Milan Baroš si dělá selfie, někdejší sparťanská ikona Horst Siegl pomalu usrkává ze skleničky. Ten dělá to, a ten zas tohle, ale všichni dohromady sledují tenis.

V sezoně, kdy se úspěšný fedcupový tým nepředstaví v honbě za dalším triumfem doma, nalákal fanoušky i VIP hosty právě elitní ženský turnaj.

K důstojné finálové kulise pomohlo slunečné počasí i zlatá tečka příběhu Šafářové. „Atmosféra se dá srovnat s tou při Fed Cupu,“ děkovala za podporu domácí šampionka.

Turnaj ATP? Není to taková sranda

Po pozitivním hodnocení turnaje kategorie WTA se nabízí úvaha, zda by organizátoři nezvládli na českém území pořádat i elitní mužský turnaj. „Jenže to není žádná sranda,“ upozornila Petra Černošková. „My bychom o tom třeba rádi uvažovali, ale potřebujeme peníze. Není to tak, že si řekneme, že prostě uspořádáme turnaj. ATP neprodává termíny a my jsme navíc zatím nenašli partnera, který by to chtěl pořádat.“ V Prostějově se koná pouze challenger, tedy turnaj nižší kategorie.

Organizátorům se vyplatilo, že navýšili dotaci na 500 tisíc amerických dolarů. Tak aby mohly na J&T Banka Prague Open startovat Šafářová i Karolína Plíšková, obhájkyně loňského titulu. Obě patřily v době, kdy se tvořil seznam hráček, do elitní desítky světového žebříčku. „Nic jiného nám ani nezbylo. Kdyby tady jedna z nich nemohla hrát, řekli byste, že jsme asi na hlavu,“ podotkla Petra Černošková, ředitelka turnaje.

V sobotu první fanoušci přicházeli více než tři hodiny před finálovým utkáním, hodinu před polednem se areál uzavřel, chvíli poté mohlo pár šťastlivců obsadit poslední místa. Třítisícová kapacita sparťanského klubu nestačila. Někteří byli vděční i za fanzónu.

Během celého týdne přišlo 23 tisíc lidí. „Divácký zájem je velice příjemná starost,“ říká Černošková.

„Podobné situace bývají i jinde. Třeba ve Wimbledonu lidé stanují celou noc a čekají, jestli se náhodou neuvolní lístek. Omlouvala jsem se lidem, na které se nedostalo, ale říkala jsem, že musí přijít včas. Když chcete jít třeba na koncert Madonny a rozhodnete se pozdě, je vyprodáno a máte smůlu,“ srovnává Černošková.

Její manžel Miroslav Černošek, majitel místního klubu, už při finále přemýšlel, jak bude vypadat příští ročník. „Chodil s papírkem a psal si, co se mu nelíbilo,“ smála se Černošková. „Jedna z odrážek byla, jak by se dala zvýšit kapacita. Mám pocit, že uvažuje postavit ještě jednu tribunu přes cestu. Ale zase nechceme, aby se někdo zranil, nebo aby se to zřítilo. Navíc současná kapacita je ideální pro dopravní obslužnost.“

Černoškovi lidé čerpali při organizaci ze zkušeností s Fed Cupem. Češky se skutečně cítily jako doma, měly veškerý servis, jejich přání byla rozkazem. Také požadavky WTA (třeba ohledně bezpečnosti) byly splněny.

Fotogalerie

Finalistka Samantha Stosurová z Austrálie také Prahu chválila a vzkázala: „Ráda přijedu zase.“

Nebýt rozmarů počasí na začátku turnaje, bylo by všechno takřka perfektní. „Se sněžením jsme moc nepočítali. Ale holky jsou profesionálky, nestěžovaly si, chtěly jen dát za záda ohřívače. Bylo to pro ně lepší, než kdyby utkání přerušoval déšť,“ řekla Černošková.

Hlavním hvězdou příští ročníku má být Petra Kvitová. Kurty pražské Sparty se tak v prvním květnovém týdnu pravděpodobně opět stanou středobodem zájmu tenisových fanoušků. „Když Češky hrají dobře, má turnaj úplně jinou atmosféru,“ láká spokojená ředitelka.Najdete na iDNES.czmobilní verze