Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lendl na Karlštejně: Na spolupráci s Murraym jsem neměl dostatek času

26 2014
Před třemi měsíci ukončil Ivan Lendl trenérskou spolupráci s tenistou Andym Murraym. Britského hráče dovedl k olympijskému zlatu a především k triumfu ve Wimbledonu, ale dál spolu pokračovat nemohli. Důvodem byl čas.

"Rozešli jsme se v dobrém, ale nemohl jsem mu dát tolik času, kolik potřeboval. Myslím, že by to nebylo správné pro něj ani pro mě," řekl Lendl českým médiím na Karlštejně, kde hrál golfový turnaj série Czech PRO-AM Teaching Tour.

Čtyřiapadesátiletý Lendl vedl Murrayho od konce roku 2011. V roce 2012 vyhrál londýnskou olympiádu a US Open a loni jako první Brit po 77 letech i na londýnské trávě v All England Clubu. Jejich březnový rozchod tak byl překvapením.

"Nemohli jsme přijít na to, jak to zařídit, aby to časově fungovalo dobře. Prožili jsme spolu fantastickou dobu, ale nemohli jsme to vyřešit jinak," řekl Lendl. Dodal, že Murrayho výkony sleduje, a myslí si, že se skotský rodák může stále zlepšovat. Občas si i zavolají. "Ale o tenisu to není. Bavíme se jako kamarádi," podotkl.

Fotogalerie

Ani ne tříletá spolupráce s Murraym Lendla uspokojila. "Když člověk něco dělá, měl by to dělat pořádně. Měl by si stanovit určité cíl a Andymu se ty cíle splnily," usmál se Lendl. Neřekl konkrétně, co nejvíce pomohlo Murraymu, aby se z něj stal za poměrně krátkou dobu jejich spolupráce grandslamový vítěz.

"Těch věcí je hodně. Některé mají velkou váhu, některé menší. Třeba se to nikdy nedozvíme." Po Murraym začali s bývalými špičkovými hráči spolupracovat i další současní přední tenisté. Srb Novak Djokovič má k ruce Němce Borise Beckera, Švýcar Roger Federer Švéda Stefana Edberga.

"Bývalí hráči vždycky mají co dát současným tenistům, kteří si můžou z těch zkušeností vybrat, co se jich týká. Zároveň je důležité, aby si vybral někoho, kdo mu má co dát. Musí tam být souhra, vše musí pasovat," podotkl Lendl.

Na další trenérskou výzvu momentálně není čas

Další trenérskou výzvu před sebou aktuálně nemá. "Nemám čas," řekl Lendl, ale připustil, že do budoucna není nic vyloučené. "Ale muselo by se zase všechno sejít jako s Andym. Nesmí to být nijak nucené. Kdybyste se mě před čtyřmi lety zeptali, jestli budu někdy koučovat, tak vám povím, že asi ne," řekl.

Zároveň si Lendl myslí, že je aktuálně větší šance vyhrát grandslam pro větší počet hráčů. Třeba i pro Tomáše Berdycha. "Ti, co všechno vyhrávali, jsou najednou zranitelní. Takže druhá vlna má větší šanci," poukázal Lendl na fakt, že Federer stárne, Nadal nemá nejlepší sebevědomí, také Djokovič občas prohrává a Murray ještě není po zranění v nejlepší kondici.

Na dotaz, zda by například jednou mohl pomoci ke grandslamu právě Berdychovi, Lendl řekl: "To teď nedovedu posoudit." Hlavní náplní Lendlova času je rodina, i když většina z jeho pěti dcer už má svůj život. "Taky dost cestuju a hraju tenis, takže musím trénovat," řekl. Před příjezdem do Česka hrál o víkendu tenisovou exhibici ve Frankfurtu. Na kurtu teď tráví hodinu pětkrát týdně. "Dostal jsem se do větší kondice, takže můžu přidat," řekl.

V Česku jako každoročně touto dobou stráví asi deset dnů. "Vždycky, když přijedu, tak zůstanu asi týden. Jenom navštívím maminku a zase pojedu dál," uvedl. Vedle golfu bude k vidění i na tenisovém challengeru příští týden v Prostějově.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze