Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Italský svaz odebral Sieně dva basketbalové tituly. Za podvody

Basketbalisté Nymburka a Montepaschi Siena drží minutu ticha k uctění památky tragicky zesnulých basketbalistů Jindřichova Hradce. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

8 2016
Italská basketbalová federace odebrala mužskému klubu Mens Sana Siena mistrovské tituly, které pod známějším názvem Montepaschi získal v letech 2012 a 2013. Klub přišel i o pohárové triumfy z těchto let a o vítězství v Superpoháru z roku 2013. Svaz vynesl trest na doporučení státního zastupitelstva, které vyšetřovalo podvody tehdejšího klubového vedení.

Podle výsledků šetření docházelo v klubu k falšování účetnictví a daňovým únikům. Celek ze Sieny by za normálních okolností ve zmíněných letech nesplnil podmínky účasti a byl v platební neschopnosti. Jeho představitelé byli také obviněni, že v roce 2014 podvodným způsobem přivedli klub k bankrotu.

Součástí trestu je zákaz působení v basketbalu pro tehdejší vrcholné funkcionáře v čele s bývalým klubovým prezidentem a generálním manažerem Ferdinandem Minuccim.

Bankrotem v roce 2014 skončila slavná éra klubu. Tým Montepaschi počínaje sezonou 2006/07 vyhrál sedmkrát za sebou italskou ligu a od roku 2009 pětkrát v řadě domácí pohár. V letech 2008 a 2011 byl třetí v prestižní Eurolize.

Ještě v ročníku 2013/14 obsadil v obou domácích soutěžích druhé místo. Po zániku znovu zahájil činnost ve čtvrté lize. V této sezoně hraje druhou nejvyšší soutěž.

V obrovských problémech se postupně ocitl i někdejší titulární sponzor, sienská banka Monte dei Paschi. Tradiční finanční instituci, jejíž kořeny sahají do 15. století, dnes hrozí krach a patří mezi hlavní symboly italských hospodářských potíží.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze