Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Interliga na startu, co přinese?

24 2000
O víkendu startuje premiérový ročník společné česko-slovenské Interligy házenkářů, oficiálně zvané Handball International League (HIL). Dvanáct celků, po šesti z obou částí někdejší federace, rozehraje v sobotu a v neděli soutěž, o jejímž smyslu a budoucnosti panují pochyby, a to především na české straně. "Jde především o zvýšení prestiže házené v Česku a na Slovensku, diváky by měl do hledišť přilákat větší počet zápasů mezi kvalitními soupeři. Házená se navíc konečně objeví na televizních obrazovkách," mírní vlnu pesimismu předseda tuzemského házenkářského svazu Jaroslav Gattermayer, jenž je zároveň jednatelem společnosti Házená 2000, která HIL organizuje.

Kritici poukazují především na nedostatečnou připravenost soutěže, jejíž ideový vznik se datuje na dobu před třemi lety. Zatím do ztracena vyzněla všechna jednání s potencionálním sponzorem, jenž by dal Interlize nejen odpovídající finanční injekci, ale propůjčil by jí i své jméno. Funkcionáři klubů si navíc stěžují na komunikaci s údajně nedostatečně informovaným olomouckým centrem Interligy.

Vášnivé debaty se vedou i o úrovni hry, kterou nová soutěž přinese. "Prim budou hrát české kluby, kterým z těch slovenských budou šlapat na paty jen mistrovské Sečovce a Košice," míní trenér Frýdku-Místku Rastislav Trtík. S jeho názorem, ať nahlas či v duchu, souhlasí většina českých protagonistů. "Pokud Interliga někomu herně prospěje, pak spíš Slovákům, než nám," zní téměř unissono.

Dlouho diskutovaný model Interligy nakonec vyústil v tuto podobu: šest českých celků (Karviná, Frýdek-Místek, Plzeň, Zubří, Dukla Praha, Allrisk Praha) vytvoří tzv. Západní divizi, půltucet slovenských družstev (Sečovce, Košice, Považská Bystrica, ŠKP Bratislava, Topoľčany, Nové Zámky) divizi Východní. V jednotlivých divizích se utkají celky mezi sebou čtyřikrát (20 kol), mezi divizemi dvakrát (12 kol). Po 32. kolech základní části se čtyři nejlepší týmy v každé divizi utkají o mistra Česka, respektivě Slovenska. Teprve poté bude následovat "federální" play-off osmi nejlepších mužstev o vítěze Interligy.  Dva celky, které nasbírají po zákadní části nejméně bodů, čeká prolínací soutěž s vítězi nejvyšších republikových soutěží.

Avizovanou převahu českých celků naznačuje i letmý pohled do soupisek. Zatímco jádro slovenských týmů tvoří většinou mladí házenkáři, na české straně je osobností přece jen o poznání více. Z kádru českého mistra, Baníku Karviná, sice odešli reprezentanti Kamil Heinz a Luděk Drobek (oba do italského Conversana), ovšem managementu klubu se podaři získat zkušeného gólmana Slabého z Ostravy, z Frýdku-Místku ukrajinského pivota s českým pasem Titkova a z ŠKP Bratislava kanonýra Polakoviče. Solidně se posílilo i Zubří (Struhala, Lančí, Mžik). Ekonomickými problémy zmítaná Plzeň nejen že účast v Interlize ustála, ale na poslední chvíli se posílila o ostříleného reprezentačního pivota Martina Šetlíka, který se vrátil z německého Regensburgu.

Program 1. kola - sobota: Topoľčany - Dukla Praha, Zubří - ŠKP Bratislava, Považská Bystrica - Plzeň, Košice - Frýdek-Místek (vše od 17.30). Neděle: Karviná - Sečovce (15, přímý přenos na ČT2), Allrisk Praha - Nové Zámky (17).Najdete na iDNES.czmobilní verze