Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IndyCar v Kansasu: První závod na oválu vyhrál Dixon

Will Power (Penske) vede závod série IndyCar v St. Petersburgu před Scottem Dixonem. | foto: AP

5 2010
Pátý podnik mistrovství IndyCar Series zavedl 27 vozů Dallara-Honda letos poprvé na typ okruhu, pro který byly tyto monoposty koncipovány. A oválu v Kansasu kralovali jezdci Chipa Ganassiho.

Po čtyřech podnicích na městských a silničních tratích předvedl šampionát IndyCar fandům konečně závod ryze "amerického" pojetí. Necelý měsíc před zlatým hřebem amerického motorsportu v Indianapolisu si jezdci a týmy odbyli generálku za ostrých podmínek na Kansas Speedwayi.

Úvod závodu ještě patřil polemanovi Briscoeovi z týmu Penske, hned od prvních metrů se ovšem musel vypořádat s tlakem obou pilotů stáje Ganassi, Scotta Dixona a Daria Franchittiho.

Byl to vicemistr minulého ročníku, Novozélanďan Dixon, kdo našel pro 1,5 mílový ovál nejlepší nastavení. Ještě před první zastávkou v boxech převzal vedení, které poté relativně lehce proměnil ve své první vítězství roku.

Výborný výsledek týmu Chipa Ganassiho doplnil Skot Dario Franchitti, který o druhou pozici musel bojovat tvrději. Briscoe sice ztratil všechny šance, když musel nechat znovu montovat špatně připevněné kolo, Franchittimu se ovšem postavil koncem závodu další Penskeho jezdec, Helio Castroneves, který se probojoval až na druhé místo. Poslední čtyři kola závodu připravila pěkný souboj o tuto pozici mezi Castronevesem, Franchittim a Kanaanem, ve kterém se dokázal o dvě desetinky prosadit úřadující mistr.

Senzace úvodu mistrovství, Will Power, na oválu celý víkend nenašel potřebný rytmus a rychlost. V závodě nikdy nehrál roli a dojel jen na chabé 12. pozici, ale první místo v celkovém pořadí uhájil.

Ani ženský čtyřlístek na oválu nezářil. Z Indy-Woman-League v sestavě Danica Patricková, Sarah Fisherová, Simona de Silvestro a Milka Duno, se nejlépe klasifikovala Patricková na 11. místě, což je jen další výsledek, který jistě neodpovídá jejím představám.

O pozitivní překvapení se ovšem postarali Takuma Sato a John Andretti. Japonec při svém debutu na oválu přesvědčil o svých kvalitách, když dlouho bojoval o šesté místo. Zkušený John Andretti (syn Mariova bratra Alda) dojel při svém "tréninku na Indy 500" na voze bratrance Michaela devátý a byl spokojen.

Týmy se z Kansasu stěhují do Indianapolisu, kde se po vydatných testech a zajímavém kvalifikačním procesu 30. května pojede pověstných 500 mil – závod, který všechno ostatní tradičně postaví do stínu.

Výsledek Road Runner Turbo 300 v Kansasu

1. Scott Dixon (NZ) Ganassi 1h50m43.1410s
2. Dario Franchitti (Brit.) Ganassi + 3.0528s
3. Tony Kanaan (Br.) Andretti + 3.2210s
4. Helio Castroneves (Br.) Penske + 3.8300s
5. Ryan Hunter-Reay (USA) Andretti + 6.1133s
6. Ryan Briscoe (Aus.) Penske + 6.7951s
7. Mario Moraes (Br.) KV + 1 kolo
8. Alex Tagliani (Kan.) Fazzt + 1 kolo
9. John Andretti (USA) Andretti + 1 kolo
10. Vitor Meira (Br.) Foyt + 1 kolo

Celkový stav seriálu IndyCar po pěti závodech:
1. Will Power (Aus.) 190 b.
2. Scott Dixon (NZ) 164 b.
3. Helio Castroneves (Br.) 162 b.
4. Ryan Hunter-Reay (USA) 159 b.
5. Dario Franchitti (Brit.) 152 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze