Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IndyCar v Chicagu: Franchitti vyhrál a zůstává ve hře o titul

Dario Franchitti | foto: AP

31 2010
Závod série IndyCar na oválu v Jolietu se Ganassiho jezdci Dariu Franchittimu podařilo vyhrát, zatímco lídr celkového pořadí Will Power dojel jen šestnáct a ztratil velkou část svého náskoku.

V kvalifikaci, které se zúčastnil rekordní počet pěti žen, ještě dokázali dominovat piloti stáje Penske. Ryan Briscoe si zde zapsal průměrnou rychlostí 348 kilometrů za hodinu třetí pole position za sebou a jeho kolegové Power s Castronevesem zajeli třetí a čtvrtý čas.

Hegemonii tradiční stáje narušoval pouze Dario Franchitti, který se posunul před svého velkého rivala v celkovém hodnocení Powera na druhé místo.

Ženské účastnice nedokázaly přesvědčit. Nejrychlejší z dámského kvinteta byla Danica Patricková na dvanácté pozici, ostatní se nacházely ve spodní třetině pole: Beatrizová 22., Fisherová 25., Dunová 26. a de Silvestrová 27.

Svůj návrat do ICS slavil syn mistra světa F1 roku 1979 Jodyho. Kdysi velký talent Tomas Scheckter ale neměl se sedmnáctým časem příliš dobrou výchozí pozici.

První polovina závodu za umělého osvětlení patřila Briscoovi a Marcovi Andrettimu. Jejich souboj o vedení nenarušila ani hromadná nehoda mezi Matosem, Scheckterem, Meirou a Lloydem. Teprve další neutralizaci a re-start po nehodě Beatrizové dokázal Briscoe a ujet Andrettimu.

Opravdové rozhodnutí padlo až při posledních zastávkách v boxech. Dario Franchitti se rozhodl, že zkusí ušetřit čas a nevymění pneumatiky. Získal tak rozhodující náskok.

Jeho nejsilnějším soupeřem byl závěrem závodu překvapivě Dan Wheldon z týmu Panther. Skotský veterán ale dokázal odvrátit všechny Angličanovy útoky a cílem projel s náskokem 42 tisícin sekundy.

Dramaturgie závodu tomu dokonce chtěla, že i skupina dalších dvanácti vozů, kterou uzavírala nejsilnější žena dne Patricková, dojela v odstupu pouhé půldruhé sekundy za šťastným vítězem.

V této skupině se ovšem nenacházel celkový lídr mistrovství Will Power. Při posledním tankování ztratil celé kolo a skončil napříč tomu, že ukázal, že umí i na oválu jezdit špičkové časy, mezi poraženými.

Do konce mistrovství zbývají další tři podniky na oválech a Dario Franchitti snížil bodový náskok Powera na 23 bodů. Bylo by ale hodně nezvyklé, kdyby se v USA nerozhodovalo až na posledních metrech posledního závodu.

Výsledek Indy 300 v Chicagolandu:

1. Dario Franchitti (Brit.) Ganassi 1h47m49.5783s
2. Dan Wheldon (Brit.) Panther + 0.0423s
3. Marco Andretti (USA) Andretti + 0.1051s
4. Ryan Hunter-Reay (USA) Andretti + 0.1631s
5. Tony Kanaan (Br.) Andretti + 0.3408s
6. Helio Castroneves (Bra.) Penske + 0.4868s
7. Justin Wilson (Brit.) Dreyer & Reinbold + 0.5953s
8. Scott Dixon (Niz.) Ganassi + 0.9137s
9. Vitor Meira (Br.) Foyt + 0.9588s
10. Graham Rahal (USA) Newman/Haas + 0.9841s

Průběžný stav IndyCar Series 2010:
1. Will Power 528 b.
2. Dario Franchitti 505 b.
3. Scott Dixon 443 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze