Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IBU nemůže dělat nové testy vzorků ze Soči, nemá na to právo

Biatlon - ilustrační foto | foto: AP

17 2016
Místopředseda Mezinárodní biatlonová unie Jim Carrabre sliboval, ovšem předseda a jeho nadřízený v IBU Anders Besseberg jeho slova vyvrátil. Úterní informace o zpětném prověřování dopingových vzorků ruských reprezentantů z olympijských her v Soči se tak ukazují jako mylné.

Podle šéfa světové biatlonové federace na to IBU nemá ani právo, udělat to může jen Mezinárodní olympijský výbor. Besseberg tak uvedl na pravou míru úterní prohlášení viceprezidenta IBU Jima Carrabreho.

„Řekl, že by to rád udělal, ale všichni víte, že pokud se jedná o olympiádu, není to na naší zodpovědnosti,“ vysvětloval Besseberg v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters.

„Můžeme požádat MOV, aby je ověřili, můžeme požádat WADA. O tomto tématu se ale v IBU nehovořilo,“ řekl Besseberg s tím, že s ním Carrabre věc předem nekonzultoval. „Pokud to chce navrhnout na schůzi výkonného výboru 7. března, jsem si jistý, že to výkonný výbor schválí. Pak podáme žádost MOV. Sám ten návrh podpořím,“ dodal.

Carrabre se odvolával na doporučení Světové antidopingové agentury WADA, která po loňském skandálu ruských atletů podezřelých ze státem organizovaného systematického dopingu vyzvala k testování starších vzorků i v zimních sportech. Pochybnosti se dotkly i kvality práce laboratoře v Soči, do níž se podle WADA infiltrovali pracovníci ruských bezpečnostních služeb.

MOV přebírá pravomoc nad testováním sportovců několik týdnů před začátkem olympijských her a zodpovídá za něj až do konce soutěží pod pěti kruhy. Mimo toto období patří dohled nad dopingovými kontrolami mezinárodním a národním svazům jednotlivých sportů.

MOV má také jako jediný právo znovu otestovat vzorky odebrané v olympijském období, k tomuto účelu je může podle nových pravidel skladovat až deset let.

Autoři: ,


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze