Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IAAF neví, co s dopingovým vzorkem Whiteové

30 2003
Paříž - Světový šampionát atletů v Paříži má první dopingový skandál. Mezinárodní atletická federace IAAF řeší ošemetný případ, který se dotýká čerstvé dvojnásobné světové šampionky ve sprintech Kelli Whiteové. V dopingovém A vzorku moči, který byl americké šampionce odebrán po nedělním vítězství v běhu na 100 metrů, byly objeveny stopy Modafinilu. Látky, která stimuluje centrální nervový systém. Ta ale nefiguruje na seznamu zakázaných prostředků... IAAF zatím pouze potvrdila pozitivní výsledek kontroly, vynesení ortelu však odložila na dobu po mistrovství světa.

Je ale jasné, že Kelli Whiteová nezíská na MS v Paříži tři zlaté medaile, protože jí kvůli
podezření z dopingu Američané nepostavili šampionku ze stovky i dvoustovky do sprinterské štafety.

Whiteové navíc hrozí odebrání přinejmenším jednoho titulu za pozitivní test na  Modifinil,  v nejhorším případě přijde Američanka o obě zlaté medaile, bude vyloučena ze šampionátu a dostane distanc. 

Vážně jí hrozí odebrání obou pařížských titulů, už nyní je podle všeho takřka stoprocentně jisté, že přijde nejméně o zlato z nejkratšího sprintu.

Váhání s oznámením důsledků pro americkou sprinterku vysvětlila IAAF nejasným zařazením léku, které prý vyžaduje další zkoumání a výslechy. Modafinil patří do skupiny psychofarmak, není však zatím jmenovitě uveden na listině zakázaných prostředků světové antidopingové organizace WADA.

V jejích definicích zakázaných prostředků ale nejsou dovoleny ani látky příbuzné a od
roku 2004 už má být Modafinil v seznamu zařazen.

V potaz má být brána i výpověď samotné atletky, federace ji proto v této fázi bojů ze šampionátu nehodlá vyloučit. Američanka při výslechu uvedla, že medikament jí předepsal její lékař.

Prý lék užívá proti nemoci, která se objevuje v její rodině. "Máme teď potíž s časovým posunem, ale děláme vše pro to, aby její lékař v San Francisku co nejrychleji vše IAAF potvrdil a utnul tím diskuse," řekl agentuře APA Whiteové rakouský manažer Robert
Wagner. Zdůraznil, že lék není na seznamu zakázaných látek. "Nemůže proto jít o doping Kelli Whiteové," řekl.

Whiteová před šampionátem informovala podle pravidel o lécích, které užívá, Modafinil mezi nimi ale nebyl. To vysvětlila tím, že není na zakázané listině. Výsledek testu moči atletky po dvoustovce ještě IAAF nemá k dispozici.

O tom, že pravděpodobnost porušení pravidel o dopingu hraničí s jistotou, nenechal nikoho na pochybách předseda lékařské komise IAAF Arne Ljungqvist. Prohlásil, že podle stávajících pravidel o dopingu je Modafinil nedovolenou substancí.

"I v stávajícím seznamu zakázaných prostředků je na něj třeba pohlížet jako na příbuznou látku," uvedl Švéd na mimořádné tiskové konferenci v Paříži. "Rozhodující otázkou je pouze to, zda patří do skupiny společně s amfetaminy nebo efedrinem," upozornil.

Od toho se bude odvíjet míra postihu - v prvním případě by atletce hrozil až dvouletý distanc, ve druhém sice ztráta titulu, ale k tomu jen veřejné napomenutí. Teprve opakované přistižení by znamenalo zákaz startu.

Modafinil, který používají proti únavě a spánku například letoví dispečeři či piloti a je rovněž známý jako diskotékový 'životabudič', už před několika lety na seznamu zakázaných prostředků uveden byl. Lékařský slovník Vidal určený profesionálním zdravotníkům jej přitom sportovcům nedoporučuje kvůli tomu, že jim hrozí pozitivní dopingový test.

IAAF nyní musí podle francouzské deníku L'Équipe vyřešit vědecký a právnický problém v jednom. I když není Modafinil na seznamu explicitně uveden, mohl by spadat do kategorie "příbuzné látky". List v této souvislosti podotýká, že přípravek zvaný plasma-expander HES, který stál za dopingovým skandálem finských
lyžařů na mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti v roce 2001, také v té době na seznamu výslovně uveden nebyl.

Mezinárodní lyžařská federace jej však označila za látku příbuznou přípravkům v kategorii krevního dopingu.

Whiteová obvinění odmítá
Whiteová na sobotní večerní tiskové konferenci nařčení z dopingu jednoznačně odmítla. "Jsem nevinná, pro svůj úspěch jsem velmi tvrdě pracovala," sdělila přítelkyně německého oštěpaře Borise Henryho. Oznámila, že o své medaile z Paříže bude tvrdě bojovat i nadále.

Přiznala, že v její moči nalezený stimulační prostředek Modafinil už tři měsíce příležitostně bere na lékařský předpis. Užila jej i v den finále "brzy po ránu". Důvodem užívání léku je prý v její rodině se objevující choroba narkolepsie.

"Prostředek nebyl na dopingové listině, proto jsem si s tím nedělala hlavu,"
řekla Whiteová, jež se sama dozvěděla o případu prý až ze sobotního L'Équipe.

Startu ve finále štafety se prý pak vzdala sama. "Nechtěla jsem rozptylovat pozornost svých kolegyň v přípravě na tak důležitý závod," vysvětlila Američanka.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze