Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I Vaidišová, 141. tenistka světa, má startovné

Nicole Vaidišová | foto: Michal Šula, MF DNES

15 2009
Tenistka Nicole Vaidišová je až 141. tenistkou světa, včera vypadla z Prague Open v 1. kole, přesto patří mezi hrstku vyvolených. Mezi ženy, jež vydělají i bez odměn za postup. Dostávají startovné.

"Stále je v povědomí lidí, byla v desítce. Za tu image se platí. Proto má nadstandardní podmínky," říká šéf turnaje Vladislav Šavrda. Částku, jakou Vaidišová obdrží, neprozradí.

Svým způsobem mu přitom nahrál i její neúspěch ve Wimbledonu. "Kdyby tam dopadla výrazně lépe, z Prahy by se odhlásila a doma v USA by se připravovala na betonech. Tak jsme byli dohodnuti."

Startovné se už nepředává hráčkám potutelně a tajně jako kdysi, celou proceduru posvětila Ženská tenisová asociace WTA. "Mně je to jedno," reaguje Petra Kvitová, 63. na světě. Ona přitom nic nedostává. "Ale když si turnaj koupí hráčky, tak prosím. Je to odraz doby."

Zatímco na okruhu WTA mohou startovné očekávat maximálně ženy z první čtyřicítky (pokud se nejmenují Vaidišová), u mužů je situace jiná. "Tam vyplácíme jisté motivační příspěvky do 100. místa," prozrazuje Miroslav Černošek, šéf prostějovského challengeru.

Atraktivní tenistka z první desítky by stála organizátory 80 až 100 tisíc dolarů, tedy zhruba 2 miliony korun.

"Sondovali jsme Dementěvovou, Ivanovičovou a Jankovičovou," povídá Šavrda. "Sami se s nabídkou ozvali manažeři Safinové a Zvonarevové. Ale jednak už obě v Praze hrály, jednak jsme na ně neměli."

Turnaj "žije" z rozpočtu 22 milionů korun. Z částky vymezené na startovné navíc při Prague Open odčerpá značnou část nedělní exhibice, při níž se představí wimbledonský vítěz Cash a francouzský bavič Leconte.

"Kdybychom ji nedělali, mohli bychom si dovolit tenistku Top Ten."

Startovné pobírá v Praze i Italka Schiavoneová (30.), měla ho dostat také odhlášená Slovenka Cibulková (12.). "Ale ty už jsme neoslovovali sami," vysvětluje Šavrda. "Jestli tu nastoupí světová dvanáctka nebo patnáctka, to už není pro partnery tak zajímavé. Pro nás je atraktivnější, když tu bude sedm Češek."

Pokud se manažeři tenistek druhé či třetí desítky sami ozvou, dohadují s nimi organizátoři podmínky startu.

"Schiavoneovou i Cibulkovou čekají bonusy podle postupu v soutěži," říká Šavrda. Na podobnou smlouvu by žádná z tenistek Top Ten nepřistoupila. "Taková Ivanovičová přijede jedině za pevnou gáži, bez ohledu na to, zda vypadne v 1. kole."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze