Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I my máme svého Jíchu, vzkazují mostečtí Černí andělé

Pavlína Janečková (Baník Černí andělé Most) | foto: Baník Černí andělé Most

29 2010
Černí andělé se můžou dostat do házenkářského nebe! Jak? Pokud v první lize žen, která je předstupněm interligy, ovládnou žhavou bitvu elitních družstev.

Most - Poruba, první s druhým, rivalové se stejnou bilancí 9-0-1 a rozdílem jen ve skóre. Trhák roku! Uvidí ho v neděli od pěti večer hala mosteckého Baníku, který si dal onu andělskou přezdívku. Třeba přijdou i diváci, které u televize nadchla česká reprezentace mužů během mistrovství Evropy.

Jsou to sice dva neporovnatelné světy, přesto - v čem může být ženský duel v Mostě podobný?

Hra. Pumelice z dálky, prohozy na pivota, podstřely, rychlé kontry. Takhle hráli Češi proti Polsku a byla to strhující podívaná. "Muži jsou někde jinde, fyzicky to je nesrovnatelné," uznává Jiří Hanus, trenér Baníku Most. "Ale troufám si říct, že náš styl je podobný. Neděláme to sice v takové rychlosti, ale také sázíme na moderní, technickou házenou.

Zápas s Porubou může být jako ten s Poláky: nahoru - dolů. Dominovat budou útoky. Umíme pěkné kombinace, zakončení v náskoku i speciální zadovku. Tu jsem na mistrovství Evropy neviděl."

Hvězda. Český tým táhne Filip Jícha, možná nejlepší házenkář planety. Kdo je lídrem Baníku Most? "Naším Jíchou je Hanička Martinková, levá spojka," jmenuje trenér oporu. "Čtvrtým rokem je nejlepší střelkyně v první lize, minulý rok byla šestá v interlize. Brzy bude jednou z nejlepších spojek u nás!"

Role. Zatímco házenkáři byli za outsidery a pak experty omráčili výbornými výkony, Most je proti Porubě díky domácímu prostředí mírným favoritem. "Jsme v jiné pozici než na začátku sezony, kdy nám nikdo nevěřil, že chceme postoupit," tvrdí Hanus. "Roli favorita už pociťujeme, ale holky to zvládnou. Vidím na nich, jak si věří, že to v nich je."

Prestiž. Na mistrovství Evropy nechybí a postrádat ji nebude ani bitva v Mostě. I proto, že zápas je dohrávkou podzimu a kvůli odkladu se strhly vášnivé diskuse.

"Bylo kolem toho hodně cavyků, sporů. Měli jsme obsazenou halu, poslali jsme řádně hlášenku o změně. Svaz nechtěl nikomu ublížit, tak to dal na termín, kdy se nehraje interliga. My i Poruba v ní máme nějaké hráčky," ozřejmil Hanus odsunutí hitu.

Napětí. I tady, stejně jako na Euru, to může být pořádné drama. Při bodové shodě totiž o postupujícím do baráže rozhodnou vzájemné zápasy. "Každý gól je tedy důležitý," zdůraznil kouč Černých andělů. A bude to thriller až do konce? "Jak znám moje holky, tak se k tomu budeme blížit. Asi zase zestárnu."

Kulisa. Na šampionátu v Rakousku se diváci počítají na tisíce. Sám Hanus navštívil partii s Francií, z 2 100 fanoušků jich bylo na osm set z Česka. "Kulisa u nás je podobná. Ne co do počtu, ale co do rachotu. A jak slyším kolem sebe, asi zlomíme rekord. Mohlo by přijít přes 500 lidí," věří Hanus. Aby ne, když lístek plus jedno pivo jsou zdarma.

Krása. Z pohledu mužského publika, které je na sportu většinové, jasná výhra Mostu nad Eurem. "Když si holky upravují vlasy, bývám z toho nervózní," culí se Hanus. Ujala se soutěž Svlékni si svou házenkářku, vylosovaný divák od jedné z hráček dostane na palubovce její dres. Bude vítězný?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze