Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I golfista může sjet svůj Hahnenkamm

Golf v Kitzbühelu - závěrečné dvě jamky hřiště Kaps: osmička ostrov, devítka na poloostrově. | foto: pro iDNES.cz

25 2010
Barvitější a nabitější golfový týden člověk těžko objeví. Čtyři hřiště, deset turnajů, jako vyvrcholení Streif Attacke – turnaj v extrémním golfu dolů pověstnou sjezdovkou Streif, kudy se v lednu jezdí kitzbühelský sjezd, veleznámý Hahnenkamm.

Na parkovištích u hotelů i u hřišť to jako každý rok připomínalo spíš setkání luxusních aut. Ta nejčervenější ferrari, žlutá lamborghini, taky aston martin, aspoň tři bentleye, ty nejplacatější sporťáky na světě. O nesčetných porsche netřeba mluvit.

O tom ale Golffestival není. Akci si vymyslela skupina místních hoteliérů, kteří už před několika lety cítili úbytek zájmu o letní pobyty v jejich městě. Vsadili na golf a nejen v jednom týdnu. Rozšířili nabídky o golfové balíčky a pobyty a aby to všechno co nejlíp prezentovali mezi lid golfový, nasadili kitzbühlskému golfovému dění jednotýdenní blyštivou korunu.

Velká čtyřka

V Kitzbühelu jsou čtyři hřiště, všechna se samozřejmě na akci podílejí. Nejseriozněji se hraje v Eichenheimu. Tohle kopcovité a obtížné hřiště slaví letos deset let a po většinu své existence bojuje o špičkové postavení mezi rakouskými resorty. Nedávno byl přímo v areálu otevřen špičkový hotel Grand Tirolia, hřiště jej těsně obepíná.

Golf v Kitzbühelu - hřiště Eichenheim je obklopeno horami ze všech stran.

Golf v Kitzbühelu - hřiště Eichenheim je obklopeno horami ze všech stran.

Řada jamek má jedinečnou kulisu – hraje se s výhledem na rozeklaný skalní řetězec Wilder Kaiser, který ční na sever od města.

Další osmnáctkou je Schwarzsee. Tady nemají tak vysoké ambice, co se obtížnosti týče, ale hřiště je krásně upravené, u klubovny a kolem tréninkových ploch je to samá květina. Na parkovišti je stále plno, hlavně německá auta. Tady spoléhají na fíčkaře. Kulisa Wilder Kaiseru ještě blíž, ještě vyšší a špičatější.

Golf v Kitzbühelu - hřiště Schwarzsee je zaplaveno květinami.

Golf v Kitzbühelu - hřiště Schwarzsee je zaplaveno květinami.

Nejdejší tradici má devítijamkové hřiště Kitzbühlského golfového klubu, kterému se zkráceně říká Kaps podle zámku, stojícího hned vedle. Majitel hrabě Lambert před mnoha lety sám hřiště vybudoval na svých pozemcích a stal se jedním z nejlepších rakouských amatérů.

Kaps je považován za nejlepší rakouskou devítku – spousta stromů až 800 let starých, park s travičkou vystříhanou úplně všude do úrovně semiroughu, jezírka, bunkry, obtížné.

Golf v Kitzbühelu - závěrečné dvě jamky hřiště Kaps: osmička ostrov, devítka na poloostrově.

Golf v Kitzbühelu - závěrečné dvě jamky hřiště Kaps: osmička ostrov, devítka na poloostrově.

Místní na něm hrávají turnaje z bílých odpališť bez ohledu na osobní handicap.

Devítka složená z tříparových jamek, která se celá vejde na cílový svah Hahnenkammu je Rasmushof. Uprostřed se nachází hotel stejného jména. Řekli byste – tříparová akademie.

Ale pozor! Žádná sranda, toto je jediné hřiště Rakouska složené z tříparů s vlastím ratingem.

A nakonec extrém!

Jamky jsou pořádně natažené, až na 200 metrů. Tady se v rámci festivalu hrává gurmánský turnaj (při kterém nezhubnete ani nedokážete odjet autem) a končí zde i onen extrémní golf - Streif Attacke.

Streif Attacke, to je devět jamek ve velice strmém terénu. Prochází se nejznámějšími body sjezdovky – Mausefalle, Steilhang atd. První odpal je přímo od startu sjezdu, druhá jamka se odpaluje z televizní věže a tak to jde až dolů.

Golf v Kitzbühelu - dojezdu Hahnenkammu ze sjezdovky, která vede vlevo od proslulého kamzíka.

Golf v Kitzbühelu - dojezdu Hahnenkammu ze sjezdovky, která vede vlevo od proslulého kamzíka.

Soutěží čtveřice, hraje se vždycky nejlepší míč. Okolí "greenů" bývá zarostlé třeba až po pás, takže často se najde třeba jen jeden. Jamka je asi půl metru široká, ale trefit ji z greenu tvořeného nahrubo posekanou loukou není snadné. O to větší zážitek to celé je. Taky si ho nenechávají ujít známé sportovní celebrity, zejména lyžaři, současní i ti z let minulých.

Pořadatelé si moc nepotrpí na velké odměny pro vítěze, televize a zahraniční zájezdy byste očekávali marně. Jen celkový vítěz, ten kdo na třech turnajích z toho týdne nasbírá nejvíc brutto bodů, má příští rok zdarma. Možnost získat takovou poctu se naskytne zase za rok na začátku léta.

Golf v Kitzbühelu - první odpal na Streifu, jamka je to malé červené vpravo od televizní věže.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze