Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I český golf má své zázračné rány, jednu předvedl šampion profesionálů Lizánek

Lukáš Lizánek sleduje za Ondřejem Léblem sklon greenu. | foto: Antonín Krčmář

8 2009
Suverénem golfové série Czech PGA Tour je osmadvacetiletý zbraslavský profesionál Lukáš Lizánek. Jasně dominuje pořadí Order of Merit, vyhrál totiž dva ze tří dosavadních turnajů, včetně prvního z vrcholů - víkendové jamkovky v Ropici. V semifinále proti Marku Novému se dostal do kritické situace. A pomohl si z ní "ranou týdne".

Lizánek se na severu Moravy nijak nenechal rozhodit extrémně nepříznivým počasím a přívaly deště, které zaplavily jinak skvěle připravené hřiště v Ropici, a prvními dvěma koly prošel s velkým přehledem. Nejdřív vyřadil domácího profesionála Kopeckého a po něm i nebezpečného Johna Horskyho – ani jeden z nich s ním nedošel dál než na čtrnáctou jamku.

Lobem od vody za postupem

Ve čtvrtfinále nastoupil pozdější vítěz proti vyhlášenému ranaři Robertu Schovánkovi a oba předváděli vynikající výkon, často odměňovaný potleskem. "Hráli jsme oba výborně, byl to asi nejlepší souboj celého turnaje," prohlásil Lizánek, který  definitivně udolal svého soupeře na šestnácté jamce. "Robertovi vyhovuje styl hřiště a byl hodně dlouhý při svých ranách. Když jsme končili, měl jsem skore minus 3 a on minus jedna nebo minus dva."

order of merit

1. Lizánek            133 700
2. Nový                  57 000
3. Zedníček           56 300
4. Lébl                   52 733
5. Němeček           43 750
6. Newell               41 300

Ona kritická chvíle pro něj ale přišla v semifinále proti Marku Novému, který jako jediný dostal Lizánka blízko vyřazení. Po patnácti jamkách totiž o jednu vedl a navíc Lizánek netrefil ideálně třetí ránu na green pětiparové "vodní" jamky. Míč mu sjel do vysoké trávy až za hranici vodní překážky. Pokud by jamku prohrál, Nový by vedl dvě jamky před koncem o dvě.

Lizánek ale zvládl ránu z extrémně těžké pozice, při níž nesměl založit hůl za míč, naprosto mistrovsky. Jeho úžasná vysoká rána lobwedgkou dokonce málem spadla do jamky. Patem pak šampion zachránil par, jímž jamku vypůlil. "Už když jsem viděl, jak jde míček z té těžké pozice skvěle nahoru a míří na jamku, napadlo mě, že tenhle zápas prostě nemůžu prohrát," svěřil se Lizánek, "jako bych v tu chvíli věděl, že ten pat proměním a vyhraju další jamky..."

Lukáš Lizánek, vítěz Czech Matchplay Championship, uprostřed mezi bronzovým Markem Novým a finalistou Ondřejem Léblem.

A získané sebevědomí mu skutečně pomohlo. Birdie na sedmnáctce znamenalo vyrovnání a pětimetrovým patem do dalšího birdie na poslední jamce potvrdil dramatické vítězství. Ve finále, hraném tradičně na 36 jamek, pak v pátek dokázal oplatit porážku loňskému vítězi Ondřeji Léblovi, kterého krom úplného úvodu ani jednou nepustil do vedení.

Chvála greenkeaperům i hřišti

Ve velké psychické pohodě hrající Lizánek ukončil velmi kvalitní finále tři jamky před koncem a připsal si na své konto 80 tisíc korun, které upevnily jeho vedení v pořadí Order of Merit. "V pátek konečně přestalo pršet a ve finále se nám oběma podařilo předvést velmi dobrý výkon," zakončil skromně komentář k turnaji.

A pochválil i jeho pořadatele. "Greeny samozřejmě byly na evropské poměry trochu pomalejší kvůli dešti, ale hřiště bylo opravdu skvěle připravené. Každým rokem je lepší a lepší, i když měli letos pořadatelé znovu těžkou práci," složil poklonu greenkeeperům.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze