Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Huříková se v týmu Specialized setká s Kulhavým. Čeká mě luxus, těší se

Tereta Huříková | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2013
Ta změna by ji mohla nakopnout. "Přestup do nového týmu je motivací do další práce," pronesla Tereza Huříková. Česká bikerka bude příští dva roky, a pokud bude ze strany americké formace Specialized Racing zájem, tak až do her v Riu de Janeiru, kolegyní olympijského šampiona Jaroslava Kulhavého.

Když vybojovala tituly juniorské mistryně světa na biku i v silniční časovce, začaly se rozvíjet úvahy, kam až to Huříková může dotáhnout. Jenže velký talent české horské cyklistiky v minulých letech ustrnul a na žádný podobný titul nedosáhl.

"Když ke mně před dvěma lety přišla na testy, výsledky byly žalostné," vzpomínal lékař Karel Martinek, který cyklistku dnes vede. Řekl jí: Rozhodni se, jestli chceš být modelkou, jít studovat, nebo jezdit kole. "Výkonnostně byla na dně a radil jsem jí, že si musí najít trenéra." Po týdnu zavolala, že chce, aby to byl on. "Kdybych jí nevěřil, tak bych si ji k sobě nevzal."

Probuzení přišlo loni, kdy Huříková v barvách týmu olympijské vítězky Sabine Spitzové sahala zase po nejvyšších příčkách. Na mistrovství Evropy dojela čtvrtá, v boji o duhový dres sedmá. "Byla to nejlepší sezona mezi elitou," uznala. Přesto neměla jistotu, kam po ní zamíří.

Nabídka nakonec dorazila z Ameriky. "A podpis smlouvy jsme zvládli na poslední chvíli," oddechl si Zdeněk Löffelman, manažer firmy Specialized pro střední a východní Evropu. "Nejdřív byla ve hře jen materiální podpora, v centrále v Americe ale řekli, že chtějí, aby se Tereza stala plnohodnotným členem se stejným zabezpečením, jako má Jarda. Oni věří, že bude dál patřit mezi světovou špičku, proto ji oslovili."

"A teď jsem maximálně spokojená," pochvalovala si pětadvacetiletá bikerka a pak slíbila: "Čeho se mi dostane po stránce zázemí, to zase vrátím dobrým výsledkem. Čekají mě luxusní podmínky jak materiální, tak v péči o mě samotnou."

Prvotním cílem závodnice i jejího trenéra je však stabilizovat formu - ve Světovém poháru chce jezdit do dvanáctého místa, dlouhodobě pak všechno směřovat k Riu 2016. "Nemůžeme tvrdit, že Tereza hned vyhraje mistrovství světa, ale určitě jde nahoru," pronesl Martinek. "Věřím, že ty nejlepší výsledky ji teprve čekají."

Prvním závodem roku 2013 bude cross country v rakouském Langenlois. "Kypr, kam jsem tradičně v minulých sezonách vyrážela, tentokrát vynechám, protože sezona je o měsíc a půl posunutá," vysvětlila Huříková.

Za vrcholy sezony považuje mistrovství Evropy a světa, možná zvládne i to maratonské. "A samozřejmě Světový pohár," ujistila. "Nejvíc se těším hned na ten první v německém Albstadtu a pak samozřejmě ten novoměstský, to je srdeční záležitost. A moc bych si přála, kdyby to cinklo," zasnila se.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze