Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hruška uháněl nejrychleji

3 2000
S e s t r i e r e - Jízda proti chronometru patří k silným stránkám Jana Hrušky. Potvrdil to i ve 20. etapě slavné Giro d´Italia, když jako jediný zdolal 34 kilometrů dlouhou trať v čase pod jednu hodinu a získal tak pro sebe další etapový vavřín v prestižním podniku. Celkově se na první púříčku průběžného pořadí posunul Ital Garzelli, Hruška je čtrnáctý.

Nováček v týmu Vitalicio Seguros dokázal jako jediný projet trať dlouhou 34 kilometrů z Brianconu do horského střediska Sestriere za méně než jednu hodinu. Již podruhé tak za sebou zanechal mnohá slavná jména  peletonu. Druhý v pořadí Ital Andrea Noe potřeboval ke zdolání náročné trati o minutu více.

Do růžového trikotu vedoucího jezdce průběžného pořadí se převlékl dnes třetí Ital Stefano Garzelli ze stáje Mercatone Uno, který sesadil svého krajana Stefana Casagrandeho.

Vítězství pasovalo Jana Hrušku na jednopznačného krále časovek letošního cyklistického závodu Giro d'Italia. Pětadvacetiletý cyklista španělské stáje Vitalicio Seguros nenašel přemožitele v úvodním prologu, druhé místo vybojoval v první časovce a dnes dominoval i v horské jízdě proti chronometru.

"Je to skvělý pocit. Vítězství je dílem týmové taktiky a jsem za něj hodně vděčný stájovému šéfu Javieru Mingezovi. Před těžkou devatenáctou etapou mi poradil, abych nejel zcela naplno a šetřil se na dnešní časovku," prozradil. V pátek proto dojel se soupeři, které by normálně nechal daleko za sebou. "Na lepší než čtrnácté místo jsem už myslet nemohl. Kdybych jel naplno, tak bych si neodpočinul a dnes skončil třeba pátý či osmý. Proto jsem to riskl a jsem šťastný, že to vyšlo," dodal Hruška.

Před startem časovky si dost věřil. "Už jsem se naučil v závodech této kategorie vyhrávat. Na Giru jsem byl první, druhý a chtěl jsem vyhrát i dnes, i když nejsem žádný excelentní vrchař," pokračoval Hruška. Dvě vyhrané časovky a den v růžovém trikotu vedoucího jezdce řadí nad umístění kolem patnáctého místa v celkovém hodnocení.

"O tom, jak tu pojedu, se mi ani nezdálo. Sám sebe překvapuji. Cítím obrovskou motivaci se v novém celku prosadit. Dlouho jsem se rozhodoval, kam odejít a nyní jsem přesvědčen, že jsem se rozhodl správně," pochvaloval si cyklista a na šéfa stáje nedá dopustit. "Moc na něj dám. To co mi poradil, bylo pokaždé správné. On mě přesvědčil, že mohu dnešní časovku vyhrát. Bylo to však hodně náročné. Nejdříve veliký kopec a za šest minut sjezdu druhé patnáctikilometrové stoupání, navíc po třech tisících kilometrech," svěřoval se Hruška.

Po skončení Gira jej čeká odpočinek. "Musím si orazit a pak se připravit na domácí šampionát. Potom bych měl jet Tirreno - Adriatico. Dalšími velkými cíli jsou olympijské hry a mistrovství světa. Ze svazu se mi dosud nikdo neozval, ale já doufám, že po výkonech na Giru si někdo vzpomene. Rád bych se to ale dozvěděl co nejdříve, abych se mohl v klidu připravit," naznačil Hruška.

Zprávám, že firma Vitalicio hodlá po sezóně s podporou stáje skončit, se český závodník nyní nevěnuje. "Soustřeďuji se pouze na závod a pozornost nevěnuji ani tomu, že se kolem mě začínají motat lidé z dalších stájí. Vím, že Vitalicio řeklo, že zřejmě skončí, ale nic není definitivní. V cyklistice to tak chodí. Je možné, že bychom pokračovali třeba pod jiným názvem. Ale stejně jako v případě olympiády bych rád věděl na čem jsem co nejdříve," dodal Hruška.

Výsledky 20. etapy:1. Hruška (ČR) 59:49 min., 2. Noe -1:14 min., 3. Garzelli (oba It.) -1:17, 4. Gončar (Ukr.) -1:41, 5. Frigo -1:47, 6. Simoni -2:26, 7. Forconi -2:29, 8. Piepoli -3:02, 9. Casagrande - 3:09, 10. Bruseghin (všichni It.) -3:13.
Průběžné pořadí:
1. Garzelli 93:45:48 hod., 2. Casagrande -1:27, 3. Simoni - 1:33, 4. Noe -4:58, 5. Tonkov (Rus.) -5:28, 6. Buenahora (Šp.)  - 5:48, 7. Belli -7:38, 8. Rubiera (Šp.) -8:08, 9. Gončar - 8:14, 10. Piepoli -8:32,... 14. Hruška -23:21.

Jan Hruška si jede pro své vítězství v časovce na Giro d´Italia

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze