Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hruška se blýskl ve španělských kopcích

13 2000
A l t o d e L' a n g l i r u - Jako schopný vrchař se v úterní královské etapě závodu Kolem Španělska ukázal český cyklista Jan Hruška, kterého soupeři zatím poznali hlavně jako excelentního časovkáře. Toto renomé si získal při Giro d'Italia, kde vyhrál prolog a horskou časovku, a pověst potvrdil třetím místem v prologu Vuelty. V úterý letošní debutant mezi profesionální elitou překvapil druhým místem na vrcholu Alto de l'Angliru. "Takové stoupání jsem v životě na silničním kole nejel," líčil Hruška, který všem vypálil rybník spolu s kolegou z úniku Italem Gilbertem Simonim.

"Chvílemi jsem musel ze sedla už proto, že se mi zvedalo přední kolo," dodal Hruška. Hora vysoká 1573 metrů je podobným strašákem jako Mont Ventoux při Tour de France. Při stoupání na dvanácti kilometrech v závěru etapy peloton musel zdolat převýšení bezmála 1200 metrů a pro španělské cyklisty je věcí cti být nahoře první. "O tom, že Čech přijede na obávaný kopec před všemi Španěly, se jim ani nezdálo," dodal Hruška. Nejlepší ze Španělů Roberto Heras, který vede průběžné pořadí, se v cíli musel spokojit se třetím místem.

Při večeři si Hruška vychutnával uznalé pochvaly od soupeřů, ale úplně spokojen nebyl. "Šampaňské si nedám, to patří jen vítězi. Trochu jsem koštoval v pondělí, když vyhrál můj stájový kolega Galdeano," přiznal malý hřích.

Galdeano v úterý závod vzdal z třetího místa v průběžném pořadí kvůli bolavému kolenu. "Mě naštěstí nebolí nic," pravil Hruška. "Byl jsem ve všech únicích, kterých bylo už od začátku hodně. Musel jsem v nich zůstávat, protože jsem byl vpředu ze stáje sám," vysvětloval svou aktivitu jezdec Vitalicia, jež vede týmovou soutěž. "Příjemně mě překvapilo, když jsem sedm kilometrů před cílem odjel Poláku Brozynovi. Na Simoniho jsem neměl, to je vrchařská hvězda."

Ve zbytku závodu, který skončí v neděli v Madridu, se chce Hruška rychle oklepat po náročných horských etapách a prosadit se v závěrečné časovce. "Aby se mi lépe odlétalo do Sydney," dodal. Druhý český olympionik Ján Svorada v úterý z Vuelty odstoupil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze