Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hruška opět potvrdil svoji třídu

27 2000
M a l a g a - Český cyklista Jan Hruška potvrdil pověst skvělého časovkáře, kterou si získal při letošním ročníku Giro d'Italia, také v úvodu španělské Vuelty. V první etapě, časovce na 13,3 kilometru v ulicích Malagy, obsadil jezdec španělské stáje Vitalicio Seguros třetí místo. "Nemohu být se třetím místem nespokojen, ale chtěl jsem vyhrát," pravil náročně Hruška.

Prvenství vybojoval časem rychlejším o čtyři sekundy dvojnásobný vítěz Vuelty Švýcar Alex Zülle z Banesta a v nedělní etapě oblékne zlatý trikot vedoucího jezdce. Druhý skončil domácí favorit Abraham Olano z týmu Once. Bývalý mistr světa v časovce
předstihl Hrušku o pouhé dvě sekundy. Až dvacátý se ztrátou 42 sekund na Zülleho dokončil časovku obhájce celkového prvenství Jan Ullrich z Německa.

"Čtyři vteřiny ztráty na Zülleho a dvě na Olana jsou pro mě poté, co jsem po Giru dlouho nemohl závodit, důležitým srovnáním. Povzbuzují mě v tom smyslu, že jsem snad na dobré cestě za slušnou formou na olympiádě," uvedl Hruška, vítěz prologu a časovky na Giro d'Italia, po němž musel 46 dnů pauzírovat kvůli streptokokovi v krku.

V třicetistupňovém vedru se český jezdec opět prosadil svou plynulou jízdou. Zvolené tempo udržel od startu až do cíle.

"Přesně vím, kde jsem ztratil. Při dojíždění patnáctiprocentnímu stoupání jsem až do posledního momentu držel těžký převod. Možná jsem tím získal sekundu proti soupeřům, ale už jsem najel na zvlněný asfalt a rozvibrovaný řetěz se mi nepovedlo přehodit z
velkého talíře na malý. Dalších 300 metrů byla jízda na těžkou pilu. Mohu si za to sám," vyčítal si.

"Nikde jinde si nejsem vědom chyby. Myslím, že jsem nezaváhal v žádném sjezdu, jel jsem osmdesátkou, to bylo na hraně," líčil Hruška. Do časovky odstartoval dvě minuty po Jánu Svoradovi, kterého dva kilometry před cílem předjel. "Dost hlasitě mě povzbuzoval. Do cíle za mnou přijel a křičel: ty zvíře. To mě potěšilo, takhle otevřený nebývá," přiznal jezdec. Spurtérský specialista Svorada obsadil 158. místo.

Časovka vyšla nejen Hruškovi, ale i jeho kolegům z týmu. Před ním se časem 17:23 minuty usadil v čele Victor Hugo Peňa. Po něm vedl Hruška, který vydržel první čtyřicet minut do příjezdu Olana. V první desítce nakonec skončili čtyři jezdci Vitalicia.

Výsledky - 1. etapa (časovka na 13,3 km):
1. Zülle (Švýc.) 17:08 min., 2. Olano (Šp.) -2, 3. Hruška (ČR) -4, 4. Peňa (Kol.) -15, 5. Cuesta -21, 6. I. De Galdeano (oba Šp.) -28, 7. Tětěrjuk (Kaz.) -30, 8. Casas -32, 9. Casero - 33, 10. A. De Galdeano (všichni Šp.) -34, ...158. Svorada (ČR) - 2:15

Český cyklista Jan Hruška při své úspěšné časovce v ulicích Malagy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze