Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hruška dosáhl historického úspěchu

15 2000
S A N B E N E D E T T O D E L T R O N T O - Historického úspěchu pro českou cyklistiku dosáhl druhým místem v etapovém závodě Tirreno-Adriatico pětadvacetiletý Jan Hruška, když obsadil druhé místo v konečném pořadí závodu Tirreno-Adriatico v Itálii a dočkal se tak největšího úspěchu v kariéře. Pětadvacetiletý jezdec španělské stáje Vitalicio Seguros se propracoval na špici průběžného pořadí v nedělní časovce a druhou pozici za Španělem Abrahamem Olanem udržel i ve zbývajících třech etapách. V konečném hodnocení ztratil na bývalého mistra světa deset sekund.

Závěrečnou dnešní osmou etapu dlouhou 166 km, která měla start i cíl v San Benedettu del Tronto, vyhrál Romans Vajnštejns z Lotyšska. Za ním dospurtovali Ital Mario Cipollini a Dán Lars Michaelsen. Hruška dojel na 65. místě v hlavní skupině ve stejném čase jako vítěz, Olano projel cílovou páskou jako šestatřicátý.

Celkem získaných 190 bodů vyneslo navíc Hrušku do první stovky žebříčku profesionálních cyklistů. "Druhé místo v celkovém pořadí předčilo i stejné umístění z časovky. Rozhodně jsem s něčím takovým vůbec nepočítal. V prvním roce ve stáji první divize jsem předpokládal, že se budu rozkoukávat a plnit roli dělníka, a nakonec jsem se stal lídrem.

Naštěstí to nebyl můj první závod," sdělil skromně krátce po dojezdu dvojnásobný mistr České republiky z časovky. "Jelo se mi od počátku velmi dobře, vše šlo bez nejmenších problémů. Po časovce mi ostatní jezdci ze stáje hodně pomohli. I když se zdá,
že cyklistika je individuální sport, opak je pravdou. Bez týmové spolupráce nejde takový úspěch vybojovat.

Naštěstí jsem stačil se silami, takže jsem pomoc tolik nepotřeboval, ale pití a podobně mi vozili spolujezdci a musím přiznat, že je to poněkud zvláštní pocit," pokračoval Hruška.
Na dotaz, jak těžké bylo ve třech etapách po časovce uhájit druhé místo, odpověděl český jezdec: "Dnes to již bylo klidné, ale předposlední etapa byla hodně těžká."

Za výhodu považuje, že na něj neútočil ze třetí pozice Dominguez, protože to je jeho stájový kolega, a čtvrtý v pořadí Jalabert spíše pomáhal zase Olanovi. Šlo spíše o to, abych neměl pád či defekt dva kilometry před cílem," poodhalil zákonitosti
profesionálního pelotonu Hruška.

Po italském závodě je již jasné, že pokud nebude zraněn či nemocen, pojede Giro d'Italia. "Časovkou jsem dokázal, že nejsem jen do počtu, a zajistil si vstupenku na Giro. Ve stáji patřím mezi tři časovkáře, v naší skupině jsem na tom asi nejlépe a to by mi mělo zaručit roli lídra i pro další průběh sezóny," odhadl svou velkou šanci na další úspěchy český jezdec.

Nyní jej čeká v sobotu 18. března start v prvním závodě Světového poháru Milán - San Remo, ještě večer se poté přesune do Barcelony a v neděli ráno odletí domů. "Již se těším na domov a rodiče a především na to, jak si psychicky odpočinu. Dva měsíce ve Španělsku bez jediného Čecha je hodně tvrdé. Navíc si musím zařídit mnoho věcí včetně pracovního povolení," uzavřel Hruška.

8. etapa (166 km): 1. Vajnštejns (Lot.) 3:34:52 h., 2. Cipollini (It.), 3. Michaelsen (Dán.), 4. Zabel (Něm.), 5. Blijlevens (Niz.), 6. Zberg (Švýc.), ... 36. Olano (Šp.), 65. Hruška (ČR) všichni stejný čas.

Konečné pořadí:
1. Olano 33:17:36, 2. Hruška -10, 3. Dominguez (Šp.) -17, 4. Jalabert (Fr.) -38, 5. Serpellini (It.) - 46, 6. Voigt (Něm.) -52.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze