Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hrát 20 minut je málo. Ale pořád můžeme Euro zvládnout, věří kouč

Španělsko - Česko: Julena Aguinagaldeho (13) se pokouší zastavit Jiří Hynek | foto: AP

19 2010
Wiener Neustadt (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Svůj tým našel v šatně skleslý, poničený soupeřovou silou. "Proto jsem hned udělal trochu cirkus a vybouřil hráče k tomu, že turnaj pro nás nekončí. Nesmíme mít hlavy dole, to bychom mohli rovnou jet domů!" burcuje trenér českých házenkářů Martin Lipták.

Jeho svěřenci zahájili Euro drsnou porážkou, rozjetému Španělsku podlehli 25:37. Přitom to dvacet minut s českými nadějemi vypadalo dobře, jenže ze stavu 8:6 bylo do poločasu rázem manko 10:17. "Dvacet minut to od nás bylo dobré, ale to je na takovém turnaji a s takovým soupeřem málo," uznal Lipták.

Španělé byli hodně suverénní, byli dnes vůbec k poražení?
Je to výborný tým, ale nechci se bavit o nich, radši pojďme mluvit o nás. Škoda, že jsme po slibném úvodu neudrželi do poločasu nějaký hratelný rozdíl, sedm branek proti tak rozjetým Španělům je těžké otáčet.

Co se stalo, že jste náskok ztratili?
Bohužel nám přestala fungovat naše silná zbraň, obrana. V přestávce jsem to zhodnotil tak, že na zvrat nemáme, museli jsme šetřit síly. V onom úseku jsme navíc byli třikrát zbytečně vyloučení.

Kromě obrany ale přestal fungovat i útok. Proč?
Tam se nám vrátila naše stará nemoc, i v oslabení jsme rychle útočili, byli netrpěliví, ztráceli balony a pak dostávali góly z rychlých protiútoku. Kdybychom byli trpělivější, neztratili bychom tolik. Pětigólové manko se pořád dá zvrátit. Víc už těžko.

A k tomu střelci týmu trefovali jen soupeřova brankáře.
Jasně, ale nechci se v tom hrabat. Nic není ztracené, nezvládli jsme jeden zápas, to neznamená, že nezvládneme celé Euro. Musíme se pobavit o tom, proč jsme ztratili hlavu, může se stát, že 10 minut nedáme gól, ale musíme pak stejný časový úsek ubránit. Obrana a výkony brankářů, to jsou naše zbraně. Ty musí fungovat.

Kdo vás přes vysokou porážku potěšil?
Byly tam pěkné věci: když bránili Filipa Jíchu osobně, ukázal dobré momenty Tomáš Sklenák, dařilo se Vencovi Vranému, v obraně bylo pár dobrých zákroků, Peťa Štochl nás držel v brance. Byly tam i pozitivní chvíle, jenže příliš krátce.

Teď vás čekají mistři světa a olympijští vítězové z Francie. Pošlete do utkání náhradníky a budete opory šetřit na poslední duel s Maďary?
Turnaj je příliš těžký na to, abychom šli do třech zápasů ve čtyřech dnech jen se základem, prostřídáme to. Ale na druhou stranu, určitě nepostavím výhradně druhou garnituru, abychom dostali od Francouzů o 30 gólů.

Souhlasíte tedy, že zápas proti Maďarsku bude klíčový?
Určitě, jen mám obavy, že jsme se hodně připravovali na dnešního soupeře, bylo to jen Španělsko, Španělsko, Španělsko. A nezvládli jsme to. Snad to na týmu nezanechá velké stopy.Najdete na iDNES.czmobilní verze