Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči se kvůli drážkám začínají hádat. „Podvádíš!“ uslyšel dokonce i Mickelson

Phil Mickelson byl jedním ze svých spoluhráčům kvůli hraní s kontroverzní wedží obviněn z podvádění | foto: AP

31 2010
Kontroverzní používání hole Ping Eye2 považují někteří profesionálové za pošlapávání fair-play. Nové pravidlo o drážkách záhy vyvolalo konflikt a bránit se musí i nejsledovanější muž PGA Tour Phil Mickelson. Pravidlo neporušil, morálně však v očích mnoha kolegů klesl. V úterý se konflikt bude řešit na nejvyšší úrovni.

Pravidlo o drážkách, které letos nově platí na PGA Tour, vyvolává emoce. Zejména starší hráči, kteří paradoxně mají se starou technologií wedží větší zkušenosti, veřejně kritizují své kolegy. Tradiční účastník PGA Tour Scott McCarron v televizním rozhovoru obvinil světovou dvojku Phila Mickelsona, že podvádí.

Regule zakazuje používat hole s drážkami do písmene "U" a golf se tím vrací přibližně o 25 let zpět, kdy bývaly drážky do písmene "V". Tento krok má vytrestat nepřesné hráče, protože hra z roughu má být výrazně složitější.

Existuje však hůl, která fakticky pravidlo porušuje, po formální stránce je v pořádku. Výrobce hole Ping Eye2 totiž před lety uzavřel s americkou golfovou asociací mimosoudní dohodu, že tato hůl bude vždy vyhovovat pravidlům.

ČTĚTE VÍCE

Až dosud někteří hráči hovořili, že by se s novým pravidlem mělo něco udělat, jelikož používání Ping Eye2 podle nich pošlapává duch hry. Po druhém kole turnaje v Torrey Pines však poprvé zazněla výtka vůči konkrétní osobě. A hned ta nejsilnější možná - Scott McCarron, čtyřiačtyřicetiletý matador PGA Tour osočil domácího miláčka Phila Mickelsona.

Scott McCarron, San Diego Open

"Je to podvádění a já jsem zděšený, že Phil se ho dopouští," řekl v pátek pro San Francisco Chronicle. "Všichni ti kluci by se za to měli stydět," dodal McCarron s tím, že Mickelson jako současná hlavní tvář PGA Tour by měl naopak veřejně říct, že obcházet pravidlo je špatně. Již dříve proti hraní s Ping Eye2 vystoupili například VIjay Singh, Tim Herron nebo Marc Calcavecchia.

"Golf je gentlemanská hra a většina z nás si myslí, že není férové hrát s touto holí," dodal McCarron o den později a již se vyhnul slovu "podvádění".

Westwood přes oceán navrhuje řešení

Mickelson se ohradil. S McCarronem prý souhlasí v tom, že by se pravidlo mělo změnit. "Ale způsob, jakým se k tomu postavil, není správný. Je to ovšem jeho věc," řekl ostře sledovaný muž.

Slova o podvádění striktně odmítá. "Všechny mé hole splňují pravidla," nabízí jiný náhled na věc světová dvojka.

Bag Phila Mickelsona, San Diego Open

Dle svých slov Mickelson dokonce hovořil s vedením PGA Tour za zavřenými dveřmi, kde řekl svůj názor na to, jak absurdní nové pravidlo je. "Všichni na to máme svůj názor, ale tím, že se to řeší takto veřejně, byla překročena určitá mez, a já si myslím, že se do toho PGA vloží," řekl v sobotu Mickelson.

Vedení PGA Tour v pátek vydalo diplomatické prohlášení, ve kterém praví, že si je vědomo možného používání holí s drážkami do písmene "U". "Budeme situaci sledovat," stojí v textu.

Vedení soutěže však dodalo, že zatím je hůl povolená, a tak by se měli hráči vyhnout kritice jejího používání. Budoucnost pravidla by se měla probírat 2. února na setkání hráčů s vedením PGA Tour.

Lee Westwood, Qatar Masters

S návrhem, jak spor ukončit, přišel loňský vítěz European Tour Lee Westwood. Podle něj firmy i hráči nemají pořádně jasno, co splňuje pravidla a co už je porušuje. Proto navrhuje, aby po každém kole proběhly kontroly holí, stejně jako se ve formuli 1 kontrolují vozy.

Začít by se s tím podle Angličana mělo už na únorové světové jamkovce v Arizoně. "Když se nezkontroluje, s jakými holemi kdo hraje, tak k čemu pak toto pravidlo je? Můžou být i hráči, který hrají s nelegálními holemi omylem," prohlásil Westwood.

Paradoxem je, že byť by na blížícím se velkém turnaji byly zkontrolovány všechny hole všech hráčů, Mickelson mezi nimi nebude. World Matchplay Championship v jeho programu chybí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze