Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Horolezec Jaroš plánuje vylézt na oba Gašerbrumy, na jeden novou cestou

Šiša Pangma - Čeští horolezci na Šiša Pangmě. | foto: archiv Radka Jaroše

1 2010
Další dva kroky na cestě za Korunou Himálaje chce udělat český horolezec Radek Jaroš. V sobotu vyrazí do Pákistánu, kde by se dvěma kolegy rád zlezl Gašerbrum II takzvanou "normálkou" a Gašerbrum I cestou, kterou nikdo na světě ještě nezvládl.

Spolu s ním odjedou do Karákóramu Jarošův dlouholetý parťák Petr Mašek a Libor Uher, který před dvěma lety vylezl na K2. O první přímé přenosy se z výšky až 7000 metrů pokusí sportovní komentátor Stanislav Bartůšek, který bude na místě.

Jaroš už má na kontě devět osmitisícových vrcholů, vedle Gašerbrumů mu zbývají ještě Annapurna, Lhoce a K2, o níž se novoměstský horolezec neúspěšně pokoušel již čtyřikrát. Pokud vše půjde podle plánu, v polovině června by měla expedice být v základním táboře kolem 5500 m, jako první se pokusí o Gašerbrum II (8035).

"To bude takový aklimatizační výstup," řekl dnes Jaroš. Na Gašerbrum I (8068 m) se pak vydají novou cestou, o kterou se loni pokoušeli Marek Holeček a Zdeněk Hrubý, ale museli se vrátit z výšky kolem 7500 metrů.

Všichni tři horolezci se přitom před nadcházející expedicí potýkali se zdravotními problémy a ještě cestou do základního tábora si budou léčit bolístky. Jaroš si nedávno při nehodě v kajaku vykloubil pravé rameno a ještě nemá rozsah pohyblivosti stoprocentní. "Mám ještě měsíc, abych to dal dohromady," uvedl Jaroš.

Mašek byl před měsícem na chirurgickém zákroku s kolenem, jeho meniskus by ale měl být v pořádku. Také Uher se po dramatické nehodě loni v Tatrách připravil, rozlámaný kotník si už dal do pořádku a je prý ve formě.

Nová cesta na Gašerbrum II je hodně ambiciózní projekt. Loni kvůli zdravotním potížím Hrubého česká dvojice musela svůj pokus vzdát a linii přenechala svým kolegům. "Posvětili nám, že tam můžeme. Když bychom se tam nevydali my, možná to zkusí někdo jiný," uvedl Mašek.

"Dali nám fotodokumentaci pro cestu na vrchol i pro cestu zpět, takže zbytek budeme řešit na místě. Mám velký dalekohled," prohlásil Jaroš. Důležité bude počasí. "Pokud bude jako tady, tak šance dost klesají," dodal.

Všichni si ale uvědomují, že pokud nebudou úplně zdravotně v pořádku, budou muset zvážit, zda novou cestu nevzdat. "Tu otázku budeme muset řešit za měsíc, to se bude muset jasně zvážit," připustil Jaroš.

"Potřebovali bychom letos nějakého doktora nebo aspoň sestřičku," žertoval. Hodlá se však chovat zodpovědně. "Může se stát, že tam půjdou jenom dva. Může to být kdokoliv. Nechceme jít do moc velkého rizika, že bude nějaký průšvih," řekl Jaroš.

Živé vstupy z expedice by měly být historickou televizní novinkou. Jen těžko ale budou z vrcholu. "Protože ta technika je sice skvělá, ale těžko je to realizovatelné. I pět kilo navíc je ve výšce nemožné vynést nahoru," upozornil Jaroš.

První přenos by se tak měl uskutečnit ze základního tábora, potom zhruba z 6000 metrů a finální obrázky by se do České republiky mohly dostat z výšky přes sedm kilometrů nad mořem. "Snad se nám povede odvysílat vrcholové záběry," věřil v úspěch týmu Bartůšek.

První výstup se uskuteční expedičním způsobem, do druhé, extrémně těžké cesty se trojice chystá alpským stylem pouze s batohy na zádech, bez kyslíku a bez výškových nosičů. Z České republiky výprava poslala 600 kg materiálu, který do základního tábora vynese 120 šerpů. Domů by se chtěli horolezci vrátit na konci července.

.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze