Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hořice uvidí evropskou motocyklovou elitu na přírodních tratích

Motocyklový závodník Marek Červený se řítí jednou ze zatáček hořického okruhu při závodě třídy supersport do 600 ccm. | foto: Michal Klíma, MAFRA

4 2016
Lepší evropské jezdce na přírodních silničních okruzích v Česku neuvidíte! V Hořicích se totiž o víkendu jede na trati slavného závodu 300 zatáček Gustava Havla už 25. ročník České Tourist Tropy a v jejím rámci už potřetí závod zařazený do International Road Racing Championshipu, evropského seriálu na přírodních tratích.

Právě po dvou závodech seriálu IRRC, které jsou vypsány ve třídách supersport do 600 ccm a superbike do 1000 cm, jsou velkým lákadlem. Do Hořic se sjede téměř kompletní startovní pole obou tříd a nebudou chybět ani ti nejlepší, kteří letošnímu seriálu vládnou.

Pro české příznivce je z tohoto pohledu zatím zajímavější třída supersport. V ní je totiž po třech odjetých závodech v čele průběžného pořadí domácí jezdec Marek Červený, obhájce loňského prvenství. Ten si ho před rokem definitivně zajistil právě v Hořicích, letos to ale nepřipadá v úvahu.

Jednak jeho největší konkurent, Nizozemec Joe den Besten zatím na Červeného ztrácí pouhých deset bodů, jednak Hořice na rozdíl od loňského seriálu nejsou předposledním závodem, ale následují po nich ještě podniky ve Finsku a v Německu.

Červený a den Besten letošnímu seriálu jasně dominují. Český jezdec z nedalekého Stračova totiž ovládl čtyři ze šesti závodů (na každém podniku se vždy jedou dvě jízdy) a Nizozemec dojel druhý, ve dvou si pořadí otočili.

Česká Tourist Trophy

  • závody silničních motocyklů, jejichž součástí jsou závody mezinárodního seriálu na přírodních okruzích International Road Racing Championship (IRRC)
  • pořadí IRRC (6 závodů) - supersport: 1. Červený (ČR) 140 b., 2. den Besten (Niz.) 130, 3. Hoffmann (Něm.) 77. Superbike: 1. Lonbois 150, 2. Le Grelle (oba Belgie)113, 3. Grams (Něm.) 80.

Na rozdíl od závodů na nizozemských okruzích v Hengelo a Ossu a v belgickém Chimey bude mít Červený v Hořicích větší podporu českých jezdců. Do seriálu totiž vedle něj zatím zasáhl jen Petr Košťál, jenž ale ještě nebodoval, nyní se o evropské body budou rvát Richard Sedlák a Jan Nehasil, v roli čekatelů na místo na startu jsou Jiří Petrla, Kamil Holan a Karel Brandtner.

V silnější kubatuře superbike motocyklů s obsahem motoru do 1000 cm se z českých jezdců zatím nejvíc daří Petru Bičišťovi, kterému po šesti závodech ve třech podnicích patří průběžné sedmé místo. Zkušenému českému jezdci se nejvíc dařilo na konci června v Belgii, kde dojel v obou jízdách na 6. místě.

Z českých jezdců do letošního seriálu superbiků zasáhl také Kamil Holan (průběžně mu patří 11. místo) a Aleš Nechvátal a Pavlem Tomečkem. Všichni čtyři čeští jezdci se o víkendu v Hořicích představí, vedle nich na divokou kartu ještě Josef Lukšík a Tomáš a Jan Myslivečkové. Mezi čekajícími je navíc i Marek Červený. Jezdci, kteří v závodě budou startovat na divokou kartu, závodí bez nároku na bodový zisk do pořadí IRRC.

Mezi jezdci superbiků letos jasně kraluje Vincent Lonbois, jenž vyhrál všech šest dosavadních závodů a neztratil tak ještě ani jediný bod. Druhý v pořadí je obhájce loňského prvenství, jeho krajan Sebastien Le Grelle, chybět nebude ani třetí v pořadí Němec Didier Grams, který je v Hořicích držitelem současného traťového rekordu.

Víkendová Tourist Trophy v Hořicích má vedle závodů seriálu IRRC (po dvou v každé třídě) na programu také několik závodů klasiků, tedy motocyklů a sidecarů staršího data výroby.

V sobotu se na hořickém okruhu jedou tréninkové jízdy, neděle je věnována závodnímu programu, který začne v 9.15 hod.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze