Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holyfield končil v krvi. Ztratí box legendu?

7 2003
Las Vegas, Praha - Zpocený chlapík plný svalů, víc než metráková postava, padá do pružných provazů kolem ringu a jen tak tak se drží na nohou. Pak přichází další těžká rána a boxer sjíždí k zemi. Rozhodčí počítá... A Evander Holyfield se zvedá jen na kolena. Tak končí jedna velká kariéra?

Legenda boxu, před pár lety jeden z nejlépe honorovaných sportovců a čtyřnásobný profesionální šampion v nejtěžší váhové kategorii, který za dva týdny oslaví 41. narozeniny, si po drtivé porážce sedl za stůl na tiskové konferenci a prohlásil: „Ne, nejdu do důchodu.“

Opravdu? Myslí to vážně? ptali se komentátoři. Holyfield měl tržné rány na hlavě, roztržené obočí, zkrvavený nos. Sobotní noční zápas v těžké váze proti Jamesi Toneymu prohrál v devátém kole.

Do ringu vletěl ručník, trenér s masérem se nevydrželi dívat na boxerovo utrpení a nerovnou bitvu před limitem ukončili. „Toney mi napráskal. Od roku 1986 jsem nedostal tolik úderů,“ přiznal Holyfield. Nevypadal ale, že by si z porážky dělal těžkou hlavu.

Před jedenácti lety, když byl Holyfield na vrcholu sil, se chtěl zasadit o to, aby nemusel boxovat proti „dědečkům“. „Stanovte věkovou hranici, dokdy se může profesionálně boxovat. Co třeba do čtyřiceti?“ hlásal.

Teď je v roli dědečka sám - a zdá se, že odejít nehodlá. Ve své kariéře porazil Foremana, Holmese, Douglase, Bowea i současnou jedničku Lennoxe Lewise. Dvakrát přemohl i Mika Tysona, přičemž jednou mu soupeř ukousl kus ucha. Sám platil za ryzího bojovníka, válečníka, který se nevzdával.

Ze stárnoucího Holyfielda byl o víkendu v našlapaném hotelu Mandalay Bay v Las Vegas jen těžkopádný otloukánek. „Oznámit, že končím, by bylo to nejlehčí, co bych dnes mohl udělat,“ řekl pro agenturu AP. „Bojovník přece není člověk, který by v těžkých chvílích odcházel.“ Má pět nemanželských dětí a jeho majetek se odhaduje na tři miliardy korun. Jen za víkendovou porážku inkasuje 150 milionů.

Před časem si umínil: ještě jednou vyhrát titul a skončit. Jenže titul je zřejmě nedosažitelný. Hlavně v prvních kolech Holyfieldovi zůstávají drsné rány, jenže nohy jsou pomalejší a reflexy rovněž. Než se Američan rozmyslel, kam udeřit, sám ránu dostal.

Jeho dlouholetý trenér Don Turner mu právě před devátým kolem řekl, že souboj sám přeruší, pokud převaha soupeře neustane. „Svého chlapce mám příliš rád, musel jsem to udělat. Už jsem viděl čtyři kluky, co v ringu zemřeli...“

Holyfield z posledních osmi zápasů vyhrál pouhé dva, v prosinci navíc musel na operaci levého ramene.

Je konec neodvratný? Už ve třiatřiceti musel z ringu téměř na tři roky zmizet kvůli srdeční vadě. Ale vrátil se a stal se opět šampionem. Těžko se bude historie opakovat, věk nejde zastavit.

James Toney knockautoval Evandera Holyfielda v Mandalay Bay Events Center v Las Vegas 4. října 2003.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze