Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhýbáme se! Šampion Holuša vedl rozcvičku, pak se běželo Petřínem

Halový mistr Evropy v běhu na 1500 metrů Jakub Holuša (vlevo) se rozcvičuje před výběhem po petřínských svazích a kopcích. | foto: Petra Menclová, ČAS

18 2015
A teď si dáme běžeckou abecedu! To abyste pak neměli těžká kolena... Na pět desítek postav ve sportovním už mělo za sebou rozvičku, nikdo neremcal. A proč také – na trávníku mezi strahovskými kolejemi a Petřínem jim před běžeckým tréninkem udílel rady halový mistr Evropy v běhu na 1500 metrů Jakub Holuša.

Holuša, jeden z hrdinů březnového šampionátu v pražské O2 areně, ovšem není žádným nováčkem. A pokud jde o rozcvičky, už vůbec ne. „Myslel jsem, že to bude moje premiéra, ale není. Už jsem vedl ranní rozcvičky ve vojenském přijímači ve Vyškově, když jsem se chtěl stát vojákem z povolání,“ vzpomněl si atlet Dukly.

„Trému jsem teď ovšem měl, skoro jako kdyby to bylo úplně poprvé,“ nebál se přiznat svěřenec trenéra Jiřího Sequenta.

A potom spolu vyběhli. Od kolejí kolem Růžového sadu a petřínské rozhledny ke strahovskému klášteru, a pak až dolů k „tanku“ čili Švandovu divadlu. Potom z Újezda vzhůru, což obnáší více než kilometr stoupání. Délka: jeden okruh činí 5,5 kilometru. Doba: vzhledem ke členitému terénu (převýšení 275 metrů) 35 minut. A pro zastánce zdravých kloubů - povrch: asfalt, ale také tráva a písek.

„Nemáme rádi nudné běhání,“ hlásil Martin Dvořák, jeden z nadšených tvůrců běžeckého seriálu Salomon Citytrail Praha, jehož je blížící se strahovský závod součástí. „Na Strahově se běží vlastně v centru města, a přitom to není klasický městský závod po rovině. Loni, když jsme pořádali první ročník, jsme si dali limit 300 startovních čísel a nezbylo nám jediné,“ přiblížil.

Druhý ročník závodu po petřínských svazích a kopcích se poběží v sobotu 27. června. „Teď jsme nechali vyrobit tisíc startovních čísel a polovinu už běžci rozebrali. Trať se jim evidentně líbí, myslím, že ani teď žádné číslo nezbyde,“ těší Dvořáka.

Petřínský závod organizátoři spojují se zářijovým během Běchovice – Praha, a Holuša při všem vystupuje právě jako reprezentant této slavné silniční klasiky. Jestlipak se jí někdy zúčastní, třeba jako jeden z jeho slavných předchůdců Luboš Tesáček?

Běžel i olympijský šampion

„Rád bych, ale letos to zřejmě ještě nebude,“ pravil sedmadvacetiletý atlet. „Za pár dní odlétám na měsíční vysokohorské soustředění, potom bude mistrovství světa v Pekingu a právě v září si snad vyberu dovolenou,“ naznačil svoje plány.

Akce se startem a cílem na Strahově přilákala také olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida Svobodu. „Je to okruh s několika záludnými kopci nahoru i dolů, takže šlo o velmi slušný trénink,“ snažil se o úsměv, ale hned dodal: „Běží se ovšem v úžasném prostředí plném zeleně...“

Podle Zuzany Kováčové, sedmadvacetileté lékařky z Prahy, byly na okruhu nejzáludnější schody. „Na trase jsme je potkali celkem třikrát, ale ty před strahovským cílem, byť jich bylo jen osmnáct, daly zabrat nejvíc,“ měla spočítáno drobná žena, kterou na středeční večerní trénink přilákala pozvánka prostřednictvím facebooku.

„Chodím běhat třikrát týdně a možná bych sem ani nešla. Když jsem se ale dočetla, že trénink povede Jakub Holuša, nalákalo mě to. Na jeho březnový úžasný finiš v O2 areně se nedá zapomenout,“ přiznala.Najdete na iDNES.czmobilní verze