Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holuša se odrazil k lepším časům a vyhlásil útok na evropský titul

Jakub Holuša má radost ze svého výkonu na Memoriálu Josefa Odložila. | foto: ČTK

6 2016
Rozpaky z úvodních závodů v sezoně jsou pryč, běžec na 1500 metrů Jakub Holuša je rázně rozehnal. V hlavní disciplíně Memoriálu Josefa Odložila v Praze na Julisce dal zapomenout na předchozí výkony z Ostravy a Eugene a blýskl se druhým místem v kvalitním čase 3:35,15 minuty.

„Je to lepší, než jsem si představoval,“ vydechl dvojnásobný halový vicemistr světa a mistr Evropy z loňské O2 areny po závodě, v němž Sadik Michu z Bahrajnu, druhý muž letošních světových tabulek, časem 3:32,85 překonal rekord mítinku.

Takže jste se přesvědčil, že jste v tréninku nic nepokazil?
To jsem věděl už předtím, jenže člověk stejně pořád hledá příčiny, proč první dva závody nevyšly, nahlodává mu to hlavu. Takže jsem fakt rád, že jsem teď běžel dobře a odrazil se k lepším časům právě na domovské Julisce. Už nemusím hloubat, vím, jak na tom jsem, a připravím se na červencové mistrovství Evropy v Amsterdamu. Abych to upřesnil - na boj o evropský titul, to je cíl.

Závod jste rozběhl pomaleji, v jednu chvíli jste byl devátý. Věděl jste, že budete mít dost sil na poslední kolo?
Nevěděl, patnáctistovka je zrádná, vždycky se najde nějaké hluché místo. Nebo místo, kde to začne bolet. Hlavně jsem si pořád opakoval, že nesmím přepálit začátek, že musím začít pomaleji. Ten chlapík z Bahrajnu běžel od začátku hodně rychle, ale nechal jsem ho utíkat, útočit jsem začal až od kilometru. Měl jsem hodně sil, bylo to slušné.

Kvůli slabší formě v prvních závodech jste zrušil účast na mítinku Diamantové ligy v Oslo, kde jste měl závodit 9. června. Nejde to vrátit?
Nejde, pořadatelé nechtěli čekat do pondělí, jak zaběhnu tady. Ale nevadí, teď lehce zvolním v tréninku a pak začnu makat na Evropu. A v pátek odletím na třítýdenní soustředění do italských Alp.

Mladému Filipu Sasínkovi, který doběhl čtvrtý, jste oplatil prohru ze Zlaté tretry. Myslel jste na to?
Abych řekl pravdu, tak jsem to vůbec neřešil, tady jsem běžel pro sebe. Myslím, že jestli porazí Filip mě, nebo já jeho, to je celkem jedno, mnohem důležitější je boj o medaile, třeba o ty evropské. Tady na Julisce teď šlo o výkon a mně se to povedlo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze