Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holky musejí udělat do špičky o krok víc, říká bývalá tenistka Novotná

Jana Novotná | foto: Isifa

24 2010
Co dnes dělá Jana Novotná? Deset let žila na Floridě, ale ubývala práce a život se stával nudnějším. A to se vítězce Wimbledonu z roku 1998 přestalo líbit. Tak se loni vrátila domů do Brna. Divákům a veřejnosti se ukázala na začátku února při fedcupovém utkání Česka proti Německu.

Zářila nadšením, že se mohla pohybovat v prostředí, které dobře znala už ze svých hráčských let a hlavně na ní je vidět, jak je ráda, že je zpátky doma. S rodiči, kamarády, známými.

"Už bylo smutno a kontakt s nimi mi chyběl. A taky mi chyběla Evropa. Byl to takový mix smutku," povídá 41letá někdejší světová dvojka.

Ale možná by byla na Floridě zůstala. Sentiment nebývá mnohdy tím hlavním, co člověk žene ke stěhování nebo návratu. A tak to bylo i v jejím případě. "S příchodem ekonomické krize začalo ubývat tenisových akcí, a tedy pracovních možností. A už mě taky unavovalo cestování mezi Brnem a Floridou," vysvětluje.

Takže padlo jasné rozhodnutí. Slunná část Spojených států se tak stala minulostí. A Novotné nechybí. I když, jak přiznává, jí tohle moc lidí nevěří. Kdo by dobrovolně opouštěl místo, které je symbolem klidného a příjemného života?

"Délemi trvá, než se rozhodnu, ale pak už nelituju. To teplo je velice příjemné, ale já si vychutnávám život v Česku a v Evropě na maximum. Navíc život bez pravidelného tenisového rytmu je tam takový pomalý, i když se člověk snaží využít všech možností, co se nabízejí," vykládá.

Jana Novotná a vévodkyně z Kentu

Jana Novotná a vévodkyně z Kentu při vítězství ve Wimbledonu v roce 1998

"I tělo už si zvyklo, že tu je i chladno," narážela na letošní tuhou zimu, která však pro ni měla výjimečné kouzlo. "S nadšením jsem před barákem odhrnovala sníh a chodila si zaběhat do blízkého lesa."

Ze všeho řečeného vyplývá, že tenistka, která hrála finále v All England Clubu už v roce 1993, si návrat prostě užívá. A na druhou stranu je na místě se ptát, co je momentálně pracovní náplní, když se domů vrátila kvůli úbytku tenisových akcí.

Jana Novotná

Narodila se 2. října 1968 v Brně.
Na okruhu WTA se pohybovala v letech 1987–1999. V singlu se vyšplhala až na místo světové dvojky, v deblu byla dokonce i jedničkou. Jejím největším úspěchem je vítězství ve Wimbledonu v roce 1998. Velmi blízko už k němu měla i v roce 1993. Tehdy vedla ve třetím setu na Steffi Grafovou 4:1, jenže tehdy ji zradila psychika a už neuhrála ani gam. V roce 1995 vyhrála Turnaj mistryň v New Yorku, o sedm let dříve triumfovala s ČSSR ve Fed Cupu.
Po ukončení kariéry se usadila na Floridě a stále se pohybovala okolo tenisu. Vloni se rozhodla vrátit domů a letos v únoru spolukomentovala fedcupové utkání Česko - Německo.

"Nějakou dobu po návratu jsem pracovala ve Francii, ale většinu času trávím v Brně. Každopádně se chci angažovat v tenise, chci využít každé příležitosti. Ale je potřeba se domluvit, kde budu pracovat, s kým budu pracovat a za jakých podmínek," naznačuje, že si pečlivě vybírá, do čeho se vrhne. A až se vrhne, tak to bude naplno.

"Nechávám tomu ale volný průběh. Každou příležitost si nejdřív pečlivě zvážím. Pár už jich přišlo, ale pro žádnou z nich jsem se nerozhodla. Potřebuju být připravená tak, abych to mohla dělat stoprocentně," přibližuje svůj postoj. Ať už bude dělat to, nebo to, je téměř jisté, že se to bude týkat tenisu.

A jak často se sama dostane na kurt? Přes zimu raketu odložila, ale od jara už zase hodlá být aktivní.
"Přes zimu není taková chuť, ale teď užmi tenis zase chybí," culí se.

A jak to vidí se svými nástupkyněmi? Kdo naváže na její grandslamový úspěch? "Hodně lidí se mě na to ptá, ale nevím. Máme dobré hráčky, ale žádné v top dvacítce. Je to problém dnešní generace, jestli mladé holky budou chtít udělat další krok a dostat se mezi úplnou špičku," přemýšlí Novotná.Najdete na iDNES.czmobilní verze