Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejistka sahá po olympiádě ve Vancouveru. V rychlobruslení

Rychlobruslařka Karolína Erbanová | foto: Ivana Roháčková

11 2009
Jen něco málo přes tři roky trvající cesta od nejlepší střelkyně vrchlabských hokejových žáčků k olympijské reprezentantce v rychlobruslení se blíží k úspěšnému konci. Sedmnáctiletá studentka vrchlabského gymnázia Karolína Erbanová si o víkendu svým výkonem v úvodních závodech světového poháru v Berlíně výrazně přiblížila start na olympiádě.

"Pro mě by byla olympiáda splněný sen," netají velký talent českého rychlobruslení. Od startu ve Vancouveru, kde olympiáda v únoru příštího roku proběhne, ji po sobotním čase v závodě na 1 kilometr dělí opravdu už jen málo. Dosažený čas ji posouvá k olympijskému dresu.

"Podle mého odhadu by měl tento výsledek stačit, ale jistotu nominace musí potvrdit až komise Mezinárodní bruslařské unie," uvedl reprezentační trenér Petr Novák před odjezdem do Nizozemska, kde se český národní tým zúčastní dalšího podniku světového poháru.

Karolína Erbanová přišla do rychlobruslařského týmu šéftrenéra reprezentace Petra Nováka poté, co jí přestup doporučil po minulých zimních olympijských hrách v Turínu v roce 2006 její tehdejší hokejový trenér a učitel ve Vrchlabí Aleš Suk. V té době byla nejlepším střelcem žákovského hokejového přeboru Královéhradeckého kraje.

"Zrovna jsem měla odejít do pražské Slavie, ale trenér mi tehdy oznámil, že se pojedu podívat na kemp Martiny Sáblíkové. A tím to všechno začalo," vzpomíná na své rychlobruslařské začátky členka NowiS Teamu.

Rychlobruslení nakonec dostalo před hokejem přednost, ale Erbanová dlouho nevěděla, zda udělala dobře: "První rok jsem odcházela od televize, když se objevily záběry ze ženského hokeje, a ani na vrchlabský stadion jsem raději nechodila."

Poslední dva roky už na pochyby ale nebylo místo. Erbanová se začala prosazovat nejprve mezi juniorskými vrstevnicemi, brzy zasáhla i do seniorských soutěží. Pohled na výsledky z minulé sezony dávají tušit velký příslib do budoucna. Erbanová se stala juniorskou mistryní České republiky a medailistkou celkového pořadí juniorského světového poháru.

Společně s Martinou Sáblíkovou a Andreou Jirků při debutu v ženské soutěži světového poháru ve stíhacím závodě rychlobruslařských trojic šokovala prvenstvím. "Byla to vlastně první sezona, kdy jsem si takhle zazávodila," říká Erbanová.

Cesta od hokejistky k rychlobruslařce se tím završila. Podobnou má za sebou například pětinásobná medailistka rychlobruslařských soutěží na olympiádě v Turíně Cindy Klassenová z Kanady, která usiluje o start i ve Vancouveru. Česká juniorka se jí v sobotním přímém střetu přiblížila už na čtyři desetiny vteřiny...

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze