Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hodnocení je zkostnatělé, stěžuje si Valenta

4 2006
Praha - Když už nevyšla olympiáda, může se akrobatický skokan Aleš Valenta radovat alespoň ze třetího místa z pátečního závodu Světového poháru. V Davosu se český reprezentant prosadil na stupně vítězů v elitním seriálu po roce a půl! "Forma mi přišla o týden později, než měla. Ale měl jsem radost," poznamenal Valenta.

Večerní závod ve Švýcarsku vyhrál Kanaďan Steve Omischl, který podobně jako Valenta vyšel v Sauze dúOulx naprázdno.

"Bylo to fajn a pro nás oba určité zadostiučinění. Ze skákání jsem měl velmi dobré pocity," řekl Valenta.

Před několikatisícovou návštěvou fanoušků, kteří přišli oslavit olympijské zlato své krajanky Evelyne Leuové, Valenta skočil dvě trojná salta se čtyřmi vruty s dobrými dopady. "Je vidět, že jsme něco udělali a forma přišla," řekl trenér Pavel Landa.

Výsledek mu prý potvrdil fakt, že mu na olympiádě chybělo při pokažených dopadech štěstí. "V našem sportu nezáleží na tom, v jaké je člověk formě, ale když není štěstí, což byl bohužel případ olympiády, tak to nejde," řekl.

Třetí místo v Davosu však olympijský vítěz ze Salt Lake City nebral za povzbuzení do další kariéry. "Nepotřeboval jsem se dostat motivačně zpátky. Cítím, že se zlepšuji, což je pozitivní zpráva," uvedl šumperský rodák.

Pouze Valentovo zraněné koleno "nemělo" z pátečního bronzu radost. "Moc se mu to nelíbilo a pořádně zabolelo," řekl Valenta.

Neuvažuje však o tom, že by kvůli zranění sezonu nedokončil, i když mu to trenér navrhoval. "Kdyby mi doktoři řekli, neskákej, je to rizikové, tak nejedu ani na olympiádu. Není úplně utrhlé, skákat můžu a je to jenom o bolesti," řekl třiatřicetiletý lyžař.

Po týdnu odpočinku a rehabilitace odletí Valenta na finále Světového poháru akrobatu do kanadského Apexu. Už tam chce iniciovat schůzku s trenéry kvůli rozhodčím.

"Jejich manuály a metodika se nezměnily dvacet let, ale skoky se každým rokem vyvíjejí," uvedl Valenta poté, co v Davosu sledoval sudí při práci, protože mu v jejich místnosti tejpovali koleno.

Na olympiádě se stal olympijským vítězem Číňan Chan Sien-pcheng, i když předvedl jednodušší skoky než Bělorus Dmitrij Daščinskij a hodně skokanů dostalo horší body za provedení ve vzduchu kvůli špatnému dopadu.

"To se mi nelíbí, že skok nemá chybu ve vzduchu, ale kvůli dopadu ho zkrouhnou. To jsou věci, které mi vadí. Když jsem to tam slyšel, tak šel za kluky a byl smutný," řekl Valenta.

Rozhodčí podle jeho slov stále hodnotí skokany, jak vysoko vyletí a kam dopadnou. "Jenomže na to se už nehraje. Můstky vyrostly a každému vyhovuje dopadnout jinam. Nejsme skokani do dálky a do výšky. Hodnocení je zkostnatělé a zastaralé," řekl.

Proto hodlá iniciovat trenérskou schůzku a domluvit se alespoň na příští sezonu na určitých pravidlech hry. Před každým závodem by jeden vylosovaný trenér měl s rozhodčími konzultaci.

"Nemůžeme nechat na rozhodčích, aby udělali manuály. Kritéria si musíme stanovit, protože tomu věnujeme nejvíc času," řekl akrobat.

Objevil se názor, že by se skoky mohly kvůli rozhodčím zjednodušit. To se Valentovi, který má v repertoáru nejobtížnější skoky, vůbec nelíbilo. "Tím bychom se limitovali a sport zabíjeli. To by byl začátek konce," konstatoval Valenta.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze